Сланина од јогурт од портокал

Состојки

 • 4 големи јајца
 • 2 мерки шеќер јогурт
 • 1 грчки јогурт
 • 1 мерка затегнат природен јогурт сок од портокал
 • 125 гр. мелен бадем
 • 1 мерка обичен јогурт
 • 1 нотка на сол
 • 1 кесичка (16 гр.) Прашок за пециво
 • ликер од портокал
 • Мармалад од портокал

Портокалите и агрумите ги облекуваат (и парфем) овошните чинии на нашите куќи во есен. Ако во форма на овошје не влезат толку многу во нашите очи, тие ќе мора да бидат скриени под сочна и нежна пандишпан. Аромата на портокалот може да се подобри со употреба на ликери, џемови или сопствена кожа.

Подготовка: 1. Јајцата со шеќерот многу добро ги матиме со прачките додека не побелат. Потоа додадете јогурт, сок од портокал, три лажици џем и попрскајте алкохол. Повторно победивме.

2. Брашното измешано со квасец и сол го просејуваме врз претходниот крем додека не се интегрира во него. Следно го додаваме мелениот бадем малку по малку додека го мешаме со тестото.

3. Истурете го тестото во намастен и набрашнет калап или обложен со нелеплива хартија и печете го на 175 степени околу 30-40 минути, додека колачот не се исуши одвнатре и лесно зарумени однадвор.

4. Оставете го колачот да се излади некое време од рерната и кога ќе биде топол, го тргаме од калапот за да го ставиме на решетка.

5. Го пиевме топлиот пандишпан со мешавина од џем, вода, шеќер и малку алкохол.

Слика: Мои реципи

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.