Алфредо тестенини со пилешки грутки

Алфредо тестенини

Ако сакате тестенини, ова е поинаков и поинаков начин на подготовка чинија шпагети со традиционален и шпански вкус. Ќе откриете уште еден начин како да подготвите извонредни тестенини за да им се допадне на целото семејство, со своите пржени парчиња пилешко ќе ви се допадне конечниот резултат од овој рецепт.

Можете да знаете повеќе јадења со тестенини што не можете да ги пропуштите нашите шпагети со вргањ.

Алфредо тестенини
Автор:
Состојки
 • 200 гр шпагети
 • 300 гр пилешки гради
 • Каранфилче со лук од 2
 • 1 лажица пченично брашно
 • Маслиново масло
 • 250 мл топло полномасно млеко
 • 100 гр рендано сирење, колку е појако, толку повеќе карактер ќе му даде на садот
 • Сал
 • Една рака сечкан свеж магдонос
Подготовка
 1. Загреваме големо количество од вода со сол. Кога ќе почне да врие ќе истуриме шпагетите и ќе им оставиме да го зготват записникот што го посочуваат. Кога ќе бидат готови ќе ги исцедиме и ќе ги тргнеме на страна.
 2. Ние сечеме пилешко на парчиња или мали такито. Во тава за пржење додаваме малку маслиново масло и го додаваме пилешкото. Посолете ги и оставете ги да поруменат. Кога ќе бидат готови ги ставаме на страна.Алфредо тестенини Алфредо тестенини
 3. Во тавче го додаваме малиот млаз од маслиново масло и ќе го фрлиме мелено лукче во ред. Ќе ги оставиме да поруменат.Алфредо тестенини
 4. Следно и без лукот да ни помине, ја додаваме лажицата од пченично брашно и ќе се вртиме за брашното да се свари неколку минути. Мора да го отстрани вкусот на сировото брашно.Алфредо тестенини
 5. Ние фрламе млекото и добро го промешуваме за да а тенко и малку густо тесто. Го намалуваме огнот и го додаваме рендано сирење. Ќе продолжиме да вртиме за добро да се вклопи во сосот, ќе почекаме уште две минути и ќе го тргнеме од оган.Алфредо тестенини
 6. Ние ги фрливме сос врз шпагети а кога одиме во чинија додаваме одозгора малку пилешки грутки. За украсување можеме да додадеме малку сечкан свеж магдонос.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.