Гратин од компири со брокула и фета

Гратин од компири со брокула и фета

Овој вкусен гратин е одлична и брза идеја за комплетирање на менито на денот. Ќе подготвиме голем плех за шест лица во кој ќе можете да ги вкусите здравата брокула и компирот, со специјална придружба на бешамел. Ќе ги свариме сите состојки, ќе ги ставиме во плех до сирење фета а ќе го покриеме со бешамел кој ќе оди гратин со мешавина од сирења. Навистина е одлична идеја што не можете да ја оставите на страна, расположи се!

 

Доколку ви се допаѓаат вакви рецепти, можете да ги пробате нашите рендан карфиол или нашите сенф компири.

Гратин од компири со брокула и фета
Порции: 6
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 250 гр брокула
 • 4 средни компири
 • 100 гр фета сирење исечкано на коцки
 • 100 гр смеса од 3 рендани сирења
 • Сал
 • Bechamel
 • 500 мл полномасно млеко
 • 45 гр несолен путер
 • 45 гр пченично брашно
 • ½ лажичка сол
 • Нотка морско оревче (по избор)
Подготовка
 1. Излупете ги и исчистете ги компирите. Брокулата ја чистиме. И двете се сечкаат на ситни делови по порција и ги ставаме се вари во поголемо тенџере со вода и сол. Кога ќе почне да врие, покријте го и почекајте да се свари.
 2. Додека го правиме бешамел. Во тепсија ги ставаме 45 гр путер во парчиња. Го ставаме на тивок оган и чекаме да се растопи.
 3. Подигнете ја топлината и додадете го 45 гр пченично брашно. Мешаме и оставаме да се спои 20 секунди без да престанеме да се вади.
 4. Ние додаваме малку по малку млеко, без да престанете да мешате и да гледате како смесата се згуснува. Исцедете го целото млеко, по желба додајте ја солта и морското оревче. Откако ќе завршиме, тргаме на страна.
 5. Кога го имаме сварениот зеленчук го ставаме рерна да се загрее на 220°.
 6. Подготвуваме плех во кој ќе ги премачкаме зеленчукот и сирење фета.Гратин од компири со брокула и фета
 7. Ние покриваме од Сос Бешамел и стави погоре рендано сирење.Гратин од компири со брокула и фета
 8. Го ставаме во рерна да гратинира, со топлина горе-долу и во центарот на рерната. Чекаме да порумени и се повлече. Послужуваме топло.Гратин од компири со брокула и фета

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.