Грчка торта од јогурт

Состојки

 • 1 грчки јогурт
 • 1 чаша екстра девствено јогурт од маслиново масло
 • 2 чаши шеќер
 • 3 чаши брашно
 • 3 HUEVOS
 • 1 кесичка (16 гр.) Прашок за пециво
 • малку сол

Постојат многу кујни кои додаваме природен јогурт во тортата или вкусови. Дали се обидуваме со грчки? Излегува вкусно. Бидејќи е едноставна торта, можеме да го искористиме за да подготвиме торта од јагоди богати и шарени како онаа на сликата.

Подготовка:

1. Во голем сад изматете ги јајцата со шеќерот.

2. Додадете јогурт и масло и продолжете да тепате.

3. Вметнете го брашното заедно со квасецот и солта, со помош на цедалка за кваси. Ние го мешаме тестото.

4. Подмачкаме калап со путер и брашно или го покриваме со хартија за печење и го превртуваме тестото.

5. Гответе го колачот во загреана рерна од 180 степени 35 минути. Ако тортата започне да порумени одозгора пред време, ќе ја покриеме со алуминиумска фолија или ќе ја деактивираме горната топлина.

6. Оставете ја тортата да се стопли пред да ја одмрзнете и пренесете ја во решетка за да се излади целосно.

Рецепт инспириран од сликата на Бетикрокер

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.