Домашни крофни

домашни крофни

Ова е еден од оние рецепти со кои можеме да го поминеме попладнето забавно. Децата со задоволство ќе ни помогнат да ги направиме Домашни крофни.

Тие се одлични за него. појадок а исто така и за ручек. Тие се чуваат многу добро во пластични кеси (тип на патент), а исто така и во традиционални лименки.

Друга опција што ја имате е замрзнете ги. Така тие секогаш ќе бидат нежни.

Сега кога почна студот, можеби сакате да ги придружувате со добро топло чоколадо. Ви оставам наш предлог: Меко топло чоколадо, со кондензирано млеко.

Домашни крофни
Традиционален рецепт за разубавување на нашиот појадок
Автор:
Кујна соба: Традиционален
Тип рецепт: појадок
Порции: 25
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 300гр млеко
 • Кожата на ½ лимон
 • 100гр шеќер
 • 2 пара кесички со средство за подигање (вкупно 4 кесички, по 2 од секоја боја)
 • 100 гр маслиново масло
 • 1 јајце
 • 200 гр брашно и што бара тестото (околу 400 грама повеќе)
 • Обилно масло за пржење
Подготовка
 1. Во мало тенџере ставете ги млекото, маслото и кората од лимон. Го оставаме да зоврие.
 2. Кога ќе зоврие тргнете го од оган, додадете го шеќерот и убаво измешајте.
 3. Оставете го да се олади.
 4. Ја отстрануваме кората од лимонот.
 5. Во друг сад ставаме 200 грама брашно и пликовите од средството за кревање.
 6. Ние мешаме.
 7. Додадете го јајцето и измешајте.
 8. Сега го вградуваме течниот дел што го резервиравме.
 9. Додаваме брашно додека не добиеме тесто со текстура што ни овозможува да работиме и да ги формираме крофните.
 10. Оставете да отстои околу два часа
 11. Ги формираме крофните и ги оставаме на тезга, на малку брашно.
 12. На многу сончогледово масло пропржете ги крофните.
 13. Ги вадиме на впивачка хартија.
 14. Ги поминавме низ шеќер и ги оставивме да се изладат.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.