Дунав со ангелска коса

Дунав со ангелска коса

Ве учиме да подготвите слатко кое освен што е убаво, е и вкусно: на Данубио

Ќе го пополниме со ангелска коса. Дека немате ангелска коса или не ви се допаѓа многу? Па пополнете го со мармалад или со крем за пециво.

Ќе мора потрае неколку часа затоа што ќе користиме мал пекарски квасец. Ако сте во брзање, можете да ја зголемите количината на квасецот и времето за одмор ќе се намали. Размислете дека тестото треба да се удвои во волумен.

Дунав со ангелска коса
Супер слатко за споделување
Автор:
Кујна соба: Традиционален
Тип рецепт: појадок
Порции: 16
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 500 гр брашно
 • 160гр млеко
 • 100гр шеќер
 • 30 гр маслиново масло
 • 5 гр свеж пекарски квасец
 • 2 HUEVOS
 • 1 жолчка од јајце за да ја насликате површината
 • Ангелска коса
Подготовка
 1. Ги мешаме брашното, млекото и квасецот.
 2. Го додаваме шеќерот, јајцата и маслото.
 3. Мешаме и месиме, рачно или со процесор за храна.
 4. Со тестото формираме топче и го ставаме во поголем сад.
 5. Го оставаме да стаса околу 6 часа.
 6. После тоа време повторно месиме да го извадиме воздухот. Тестото го делиме на 16 порции.
 7. Земаме дел. Формираме топка, ја смачкаме и ставаме ангелска коса во центарот. Затвораме формирајќи топка и го ставаме делот од спојот во контакт со површината на калапот.
 8. Истото го правиме и со секоја од порциите и ги распоредуваме во модниот калап со дијаметар од 26 сантиметри.
 9. Го оставаме да стаса уште 1 или 2 часа.
 10. Ја бојадисуваме површината со жолчката.
 11. Печете на 180º околу 35 минути. Ако видиме дека површината премногу порумени, можеме да ја покриеме површината со алуминиумска фолија.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 200

Повеќе информации - Jamем во микробранова печка


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.