Каснувања од сушен домат и паштета од аншоа

Состојки

 • 20 парчиња исечен леб без кора (можете да ги користите од повеќеслоен)
 • 1 грст рукола (по избор)
 • 200 гр крем сирење
 • 10 суви домати
 • 200 гр крем сирење
 • 10 филети од аншоа

Дали барате оригинални мезе за вашите гости? Забележете ги овие сендвичи со исушена доматна паста од едната страна и паста од аншоа од друга страна. Многу оригинална комбинација што можете да ја менувате со вашите традиционални креации, станува збор за нешто различно. Оригиналниот рецепт го нема, но ми текнува дека додавајќи малку свежа рукола на средина, мора да им даде и многу добар допир. Што мислите?

Подготовка:

1. Со сукалка ги израмнуваме парчињата леб, од кои претходно сме ги отстраниле рабовите (може да ги купите и без рабови).
2. За исушената доматна паста мора да ги хидрираме во вода 1 ноќ покриени. Исцедете ги и смачкајте ги со сирењето во хомогена паста.
3. За да ја направиме пастата од сарделата, го кршиме сирењето со сарделата сè додека не се вклопи и хомогено.
4. Сега ги собираме сендвичите ширејќи една третина од парчињата леб со доматна паста, уште една третина со сарделата и оставајќи ја последната третина без да се шири.
5. Соберете три кули со парче леб со доматно пире, друга со паста од сардела (и алтернативна рукола на еден или на сите подови). Покријте, исечете ја секоја кула на четвртини и послужете.
Слика и адаптација: телва

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.