Колач од мед, масло и цимет: вкус на торијас

Засега, оваа година не е време да се направи француски тост. За возврат, претпочитам да направам сунѓерска торта со вкус на традиционалниот пржен десерт со леб. Како торијатите, во тортата додадов девствено маслиново масло, мед и цимет. За да биде посочно, можеме да го испиеме со сируп од Зачинето вино, во чест на винскиот торијас.

Состојки: 3-4 јајца (во зависност од големината), 100 гр. шеќер, 100 гр. мед, 200 гр. брашно, 8 гр. или половина плик прашок за пециво, малку сол, 200 гр. благо маслиново масло

Подготовка: Започнуваме со одвојување на белките од жолчките. Ние ги монтираме белците со прачки во точката на снег. Одделно ги матиме и жолчките со шеќерот додека не станат белузлав крем. Потоа го додаваме медот.

Измешајте го брашното со сол и квасец и додајте го во кремот од жолчка и медот. На крај, додаваме масло и матиме со прачките неколку секунди. Ние ја вметнуваме оваа маса на јасна и интегрираме сè со внимание. Го ставаме тестото во намастен калап и оставаме да одмори 30 минути. Потоа се печеме на 180 степени околу 30 минути или додека сунѓерчето не излезе чист кога ќе го прободите колачот со игла. Пожелно е тортата да се одмрзне откако ќе се загрее и да се остави да се олади целосно на решетка.

Слика: Фудзи

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.