Растителен крем на баба

зеленчук крем     Тешко е да се одолее на еден зеленчук крем домашна како денес. Се прави со тиквички, морков, компир... Едноставни состојки, нели? Па, резултатот е задоволство.

на децата многу им се допаѓа и може да се сервира и топло и топло. 

Можете да ја придружувате со некои крутони или со неколку парчиња од џамон ако сакате да има малку протеини. Сигурен сум дека ќе ви се допадне.

Растителен крем на баба
вкусен крем
Автор:
Кујна соба: Традиционален
Тип рецепт: Креми
Порции: 8
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 2 моркови (околу 100 грама)
 • 2 компири (250 грама)
 • Каранфилче со лук од 2
 • 75 гр кромид
 • Маслиново масло
 • 2 килограми тиквички
 • 300 g вода (приближна тежина)
 • 700 гр млеко (приближна тежина)
Подготовка
 1. Ги подготвуваме состојките. Излупете ги компирот, морковот, лукот и кромидот.
 2. Излупете ги и исечкајте ги тиквичките.
 3. Во тенџере издинстајте го кромидот со лукот.
 4. По неколку минути додадете го морковот и продолжете со пржење.
 5. Додадете го компирот и варете уште неколку минути.
 6. Сега додадете ги излупените и исечкани тиквички.
 7. Додадете ја водата и варете со затворен капак додека сите состојки не омекнат многу.
 8. Ние мешаме сè со миксер.
 9. Додадете го млекото додека не се постигне саканата густина. И сега го имаме нашиот крем, подготвен за послужување топол или топол.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 150

Повеќе информации - Модри патлиџани со сос од шунка и бешамел


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.