Равиоли од круша и сирење, сосот зависи од вас

Состојки

 • Состојки за половина килограм тестенини:
 • 250 гр сирење
 • 3 круши
 • 2 мали пиперчиња
 • Сал
 • Пимиента

Дали сте имале време да го пробате рецептот за свежи тестенини? Па, дојде време да се готви. Toе наполниме равиоли со круша и кремасто бело сирење како рикота, урда или маскарпоне.

На овие равиоли можете да додадете мазен сос кој не го засенува слаткиот вкус на крушата и благото сирење. Ви предлагаме малку ореви или бадеми, свеж крем од лимон или путер.

Подготовка

Прво, крушите ги сечеме на мали коцки и ги вариме додека не станат меки. Ги исцедуваме многу добро и ги ставаме на абсорбента хартија. Исецкајте го пиперчето со хеликоптерот и заруменете го на малку масло. Додадете ги крушите и сотајте неколку минути. Зачинете со сол и бибер и додадете ја рикотата од оган. Ние мешаме. Сега ги земаме квадратите за тестенини од секоја равиола и ги наполнуваме со прстофат тесто. Покриваме со друга со иста големина и добро ги затвораме со вилушка и ако сакаме да запечатиме со изматено јајце. Се вари додека не плови равиолите и додадете го сосот врел.

Слика: Кујни

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.