Лазања со месо и печурки

Лазања од печурки

Со студот уникатните јадења доаѓаат феноменални. И добар пример е лазања Денеска ќе подготвиме со печурки и мелено месо. 

Добар рецепт е за најмалите, затоа не двоумете се и одете да ги подготвите состојките. Што по печурки не одат многу? Па, ве советувам да им дадете шанса со ова јадење.

Направивме лазањи, но можете и да подготвите канелони користејќи го истиот филер.  

Лазања со месо и печурки
Вкусна и лесна за подготовка лазања.
Кујна соба: италијански
Тип рецепт: Тестенини
Порции: 6
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
За бешамелот:
 • 80 гр брашно
 • 1 литар млеко
 • 40 гр путер
 • Сал
 • Морско оревче
За полнење:
 • Прскање на екстра девствено маслиново масло
 • 500 гр печурки
 • 350 гр мелено месо
 • Сал
 • Пимиента
 • Ароматични билки
И, исто така:
 • Неколку листови претходно зготвена лазања
Подготовка
 1. Бешамелот го подготвуваме во Термомикс или во тенџере. Ако е во Термомикс, ги ставаме сите состојки од бешамелот во чашата и програмираме 7 минути, 90º, брзина 4. Може да се елаборира и на традиционален начин, во широк тенџере. Ако го направиме тоа во тенџерето можеме да ги следиме овие индикации
 2. За да го направиме филот, добро ги чистиме печурките и ги сечкаме.
 3. Во тава за пржење ставаме малку маслиново масло и ги пржиме.
 4. Го додаваме меленото месо.
 5. Ставаме сол, бибер и ароматични билки.
 6. Во соодветен огноотпорен сад ставете го бешамел сосот. На основата делиме неколку чинии со лазањи.
 7. Половина од филот ставаме не на тие чинии.
 8. Додаваме малку бешамел.
 9. Ставаме уште еден слој тестенини и бешамел.
 10. Потоа повеќе фил и уште малку бешамел.
 11. Ставаме повеќе чинии со тестенини. Покријте со остатокот од бешамел сосот и распоредете ја моцарелата по површината.
 12. Печете на 180º приближно 20 минути.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 400

Повеќе информации - Месо од канелони за деца


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.