Лесна торта од јогурт, без шеќер и маснотии

Какво олеснување е да се знае дека има лесна сунѓерска торта. Не содржи преработен шеќер, путер, масло или крем. И покрај тоа што е здрава и лесна слатка .Е излезе меки, нежно, сочно и вкусно одозгора. Следете го рецептот и ќе видите. Мора да го засладите враќањето на работа, но без истовремено да ја занемарите линијата.

Иако не содржи преработен шеќер Itе му дадеме сладост со природниот шеќер што го содржи овошјето. Во овој случај користевме варено пире од јаболка и друго суви кајсии. Вториот, сувите кајсии, може да се замени со урми или дури и сливи. Целта е да се добие поздрава торта и нешто помалку калорична од традиционалната.

Не ви е гајле што има необична дополнителна калорија? Па, заменете го сувото пире од кајсија со мед.

И не двоумете се да го вкусите со ванила, кора од портокал или кора од лимон. Друга опција е да ставите јогурт од јагоди или лимон. Seeе видите како се менува резултатот.

Ние ви ја оставаме врската до друга торта со јогурт, во овој случај повеќе калорична: Грчка торта од јогурт

Лесна торта од јогурт, без шеќер и маснотии
Автор:
Кујна соба: Модерна
Тип рецепт: Закуска
Состојки
 • 2 HUEVOS
 • 260 гр обичен незасладен јогурт
 • Помеѓу 100 и 125 гр суви кајсии или паста од урми или мед
 • Арома на течна ванила, рендан лимон или портокал the (состојка со која сакаме да го ароматизираме пандишпанот). Изборен.
 • 225 гр брашно
 • 10 гр прашок за пециво
Подготовка
 1. Прво измешајте ги јајцата, сувото пире од кајсија или медот, природниот јогурт и пирето од јаболка. Ако сакаме да го ароматизираме тортата, додаваме течна ванила или кора од лимон.
 2. Ние победиме со прачки додека смесата не се намота малку.
 3. Од друга страна, го врзуваме брашното со квасецот и додаваме малку по малку на претходното тесто со помош на цедалка, за да падне во форма на дожд.
 4. Ние го мешаме тестото додека не биде хомогено, без грутки.
 5. Колачот го ставаме во калап со дијаметар 26 или 28 сантиметри намастен или обложен со нелеплива хартија. Печете на 180º околу 40 минути. Кога тортата се крева и е златно-кафеава и со чепкалка за заби проверуваме дали е внатрешна суво, го тргаме од рерна.
 6. Оставаме да се олади околу 15 минути пред внимателно да го растопеме и да го оставиме да се одмори на решетка.
Сметки
За да направите суво пире од кајсија, само треба да ги ставите во чашата со блендер покриена со сопствената тежина во вода. Ги оставаме неколку часа да омекнат и потоа мелеме сè.

Повеќе информации - Грчка торта од јогурт


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

21 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Медитеранска диета dijo

  Оххх ... но каков прекрасен рецепт. Prepareе го подготвам утре.

  Благодарници

 2.   Бор Cubas dijo

  Ова е за мојата пријателка Јурена, дека е на диета, хахахахаха

 3.   Мари кармен dijo

  оној богатооооооооооооооооооооооооооогуко, ако однесам мед, супер што не можам да имам шеќер ќе го пробам

 4.   Алберто Рубио dijo

  Одземете ги медовите можни. Додадете малку вештачки засладувач и малку зголемете ја количината на сос од јаболка.

 5.   Рецепт - Рецепти за деца и возрасни dijo

  Секако! Може да му го одземете медот :) можете да ни кажете како ви одговара :)

 6.   Монсерат Гонзалес dijo

  Не знам како може да обесиш нешто со етикета без шеќер и со мед на неа :(

 7.   Рецепт - Рецепти за деца и возрасни dijo

  Здраво, Монсерат Гонзалес нема шеќер, затоа има и мед, но можете да користите кој било друг засладувач, нема проблем :)

 8.   Монсерат Гонзалес dijo

  Но ако медот е чиста декстроза!Мислам дека со ваков тип на индикации треба да се биде многу внимателен и да се наведат конкретни производи и да не се даваат погрешни или неспецифични примери како „било кој природен засладувач“

 9.   Алберто Рубио dijo

  Оваа торта од Монсерат е лесна затоа што не содржи состојки со маснотии и не затоа што не содржи шеќер или мед.

 10.   Рецепт - Рецепти за деца и возрасни dijo

  Фала многу Монсерат Гонзалес ќе го имаме :)

 11.   мирејарамирезомеро dijo

  Мислам дека бидејќи некој ќе направи десерт, тој се прави со шеќер и а ale! Тотално, брашното веќе го има и не станува збор за тоа да јадете торта на едно седење сами, јадете умерена порција и тој ден вежбате малку повеќе и поправете

 12.   РЕИНАЛДО dijo

  Изгледа многу добро со пченично брашно

  1.    Пау dijo

   Направив рецепт срање и тоа е трик, вистината е дека не го препорачувам

 13.   Елиана dijo

  Ви благодариме за рецептот прекрасен е !!!

 14.   Ана Холгадо dijo

  Можете ли да го отстраните јаболкото и да испиете чаша сок од портокал?

  1.    Ангела Виларехо dijo

   СИ!

 15.   Марија dijo

  Пробав да го направам рецептот, 2 пати, и двата пати тортата воопшто не се искачи, беше сурова. Го следев процесот и точните количини што ги обележува и нема начин. : (

 16.   Пола dijo

  Медот е исто така шеќер. И сè што завршува со -оса исто така. Панела е исто така шеќер, без оглед колку е целосен или органски кафеав шеќер;) ако сакате да засладите, подобро е да користите шеќери присутни во овошјето (јаболко, банана, урми ...) и така дијабетичар или дете може да го земе во умерени количини. Вака го правам тоа за мојата ќерка, менувајќи го обезмастениот јогурт за природен незасладен. Но, благодарам за рецептот.

 17.   Сандра dijo

  Многу малку ми се крена и е доста суров, го сторив тоа со мед и да го фрлам, срамота

 18.   Роза Д Хименез dijo

  Што е со тоа што не ставате шеќер, тоа е поради калориите, гликозидите, вниманието на дијабетичарите или едноставно поради модата? Од која било причина, ако го отстраните шеќерот и го смените за мед, не ги намалувате хидратите, глукозата или калориите ... Ајде, ќе му дадете вкус на мед и ништо друго. Ако сакате да засладите на здрав начин и целосно погоден за дијабетичари и остатокот од светот, користете стевија, природна, а не од супермаркет, слатка е, здрава е, се препорачува. Другите засладувачи ... Еве ти. Здрава навика е да читате етикети за исхрана. О, и јаболкото ги обезбедува и своите природни шеќери, бидете внимателни со количината.

 19.   Ана dijo

  Состојките не излегуваат, ниту нивните количини во лесната пандишпан без шеќери и маснотии.