Лижавчиња пармезан

Состојки

  • Прави 10 лижавчиња
  • Хартија за печење
  • 10 лажици рендано сирење Пармезан
  • 10 ражничи

Се чини неверојатно дека толку лесен рецепт е толку вкусен. Тоа е за лижавчиња пармезан во кои Prepareе бидат потребни само неколку минути за да ги подготвите и тие се вкусни и совршен како почетник за летна забава.

Единствено што ќе ни треба е хартија за печење и добро изрендано пармезан и неколку стапчиња за ражени за да ги направиме лижавчињата.

Подготовка

на ќе сториме во микробранова печка и за да не лепи сирењето, првото нешто што ќе сториме е да ја обложиме микробрановата плоча со хартија за печење.

Изрендајте го сирењето во конци и ставете 5 купишта на хартијата за печење. Оставаме простор помеѓу еден куп и друг, така што тие не се лепат заедно. На секој куп ставаме ражен, внимателно за да биде центриран во центарот на лижавчето, и додаваме малку сирење за да го покриеме ражникот.

Ја ставаме микробрановата печка со максимална моќност 1 минута. Seeе видиме дека сирењето се топи и е завиткано на ражен. Brownе се зарумени, но не целосно ќе се стопи, така што секое влакно од сирење Пармезан ќе ја задржи својата форма.

После таа минута, Ако видиме дека не е многу златно, можеме да го ставиме уште 15 секунди. Потоа внимателно ја отстрануваме пергаментната хартија од микробранова печка и ги оставаме лижавчињата да се оладат додека ја подготвуваме втората серија.

Вкусно !!

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.