Мексикански пржени јајца

Состојки

 • 4 HUEVOS
 • 500 зрели домати, излупени и без семе
 • 4 тортиillaи од пченка
 • 1 млад кромид
 • Каранфилче со лук од 1
 • 4 серано пиперки
 • Маслиново масло
 • Сал
 • Рендано сирење (по избор)

Различен начин на правење сами некои пржени јајца со мексикански пресврт на чили и тортиillaи (исто така познат како Хуевос Ранчерос). Ако најмалите ќе го јадат или едноставно не сакате зачинета, не ставајте чили. И, ако навистина го користите, добро измијте ги рацете кога чешате за да не ја иритирате кожата или очите.

Подготовка:

1. Пиперките и чешнето лукче исцедете ги и ставете ги во висока тава со лажица маслиново масло. Кога пиперчињата ќе почнат да стануваат про transирни, додадете ги ситно исецканите домати; Оставете ги да се готват 5 минути, мешајќи повремено и додајте чили без семиња и ситно исецкани. Зачинете и оставете го на средна топлина уште 5 минути.

2. Ние ги правиме тортиillaите следејќи ги упатствата на производителот. Ги покриваме или ги чуваме во рерна за да не бидат ладни.

3. Јајцата ги пржиме на изобилно масло, но не многу топло.

4. Секој омлет го ставаме на индивидуална чинија, ставаме пар пржени јајца одозгора и го истураме сосот одозгора. Ние служиме веднаш. Одозгора може да посипете рендано сирење.

Слика: натриум девојка

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.