Мини тарлети од сладок компир: есенско задоволство

Состојки

 • 500 гр пулпа од сладок компир
 • 115 гр крем путер
 • 2 HUEVOS
 • 220 гр кафеав шеќер
 • сол
 • 1 лажичка врвот мелен ѓумбир
 • 1 лажичка мелено каранфилче
 • 1/2 лажичка рендано морско оревче
 • 1/2 лажиче мелен цимет
 • 120 мл испарено млеко
 • 50гр бел шеќер
 • 2 листови пециво со кратки микробранови или пакет големи облашки за печиво

на сладок компир или сладок компир на пазарите, заедно со костените, калинките, оревите и дуњите се потсетување дека паѓаат тоа е во подем. Овие мини тарлети слаткиот компир е идеален за ужинка или подарок за некој посебен што треба да го направите. Зачините му даваат многу егзотичен допир и истовремено пријатен за небото. Тоа е важно најпрво испечете ги основите на tartlets и ставете малку тежина, како што се суви наут (што ќе ги чуваме за следните елаборати во тенџере со знак што предупредува дека не се за готвење). Придружете се со малку шлаг или сладолед од ванила.

Подготовка: Ја загреваме рерната на 200º C. Исечете го лиснатото тесто на квадрати од 5 X 5 см (тие треба да излегуваат малку од калапот). Со скршеното тесто обложуваме неколку метални калапи за кеккејк (претходно подмачкани) и убаво обликуваме да нема празнини. Ставаме малку леблебија одозгора или друга тежина за да не нарасне тестото и се печеме 15 минути. Ние ги резервираме основите на тестото.

Од друга страна, слатките компири ги вариме околу 20 минути или додека не омекнат (може да избереме и да ги испечеме). Ние ги лупиме и ги пасираме (потребни ни се околу 500 гр пире). Во голем сад измешајте го пирето од сладок компир (кој ќе остане да го исцедиме во цедалка за да се ослободи водата), жолчките, кремскиот путер (мек), кафеавиот шеќер, солта, зачините и испареното млеко Ние сè мешаме добро со помош на миксер додека не добиеме хомогена крема.

Освен тоа, победи ги белките додека не станат цврсти, додавајќи бел шеќер; Ние го вметнуваме во кремот за сладок компир со обвивни движења со помош на шпатула. Ние го истураме резултатот врз секоја база за тесто со кратки пијалаци и се печеме 10 минути на 200 ° C и потоа ја спуштаме температурата на 175 ° C и продолжуваме со варењето уште 15 минути или додека не се стегне. Ако видиме дека во тој процес рабовите на тестото за кратки влакна почнуваат да кафеави премногу, ние ја покриваме тортата со алуминиумска фолија. Послужете ладно со малку шлаг.

Слика: семејствофунго

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.