Мус од круша со еден допир на сирење

Состојки

 • 800 гр. излупени и душички круши
 • 3 лажици крем сирење
 • 3 лажици шеќер
 • 3 лажици кондензирано млеко
 • 3 белците од јајца

Негување, меко и лесно. Вкусна есенска круша ќе ни послужи да подготвиме мус со овие карактеристики. Десерт кој Може да послужи и како полнење за тарлет или овошна торта.

Подготовка: 1. Ние ги победивме сецканите круши заедно со сирењето, млекото и шеќерот додека не добиеме мазна и хомогена крема.

2. Соберете ги белките од јајце додека не станат цврсти и додадете ги во кремот од круши со помош на дрвена лажица, нежно и со обвивни движења.

3. Мусот ставете го во фрижидер неколку часа за да стане постојан.

Друга опција: Задебелете ја мусата со натопен желатин наместо изматени белки. Geелатинот треба да го стопиме во малку пире од круша и да го измешаме со остатокот.

Слика: Фриалфин

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.