Основна пандишпан, рецептот

Можеби сме погрешно разбрани, но секогаш мора да ја започнете куќата со темелите, а не со покривот. Во Речетин направивме многу РЕЦЕПТИ ЗА ТОРТА, но да научам пециво, како и остатокот од кујната, потребно е да се знаат основните и основните рецепти и НЕГОВИТЕ ТРИКОВИ.

Затоа ќе научиме како да направиме едноставна торта, без повеќе ароми од онаа на неговите основни состојки, што се, јајца, брашно, шеќер, маснотии и квасец. Резултатот треба да биде мек пандишпан, малку сочен и со неутрален вкус. Декорацијата, дополнителните состојки, колачите ... што доаѓа подоцна.

Состојки: 4 јајца, 1/2 чаша јогурт со маснотии (благ маслиново масло, сончоглед или стопен путер), 2 чаши јогурт шеќер, 3 чаши јогурт брашно од пченично брашно, 1 кесичка прашок за пециво, 1 чаша млечен јогурт или обичен јогурт (по избор)

Подготовка: Почнуваме да матиме со миксер ако сакаме млеко, масло, жолчки (одделени од белките) и шеќер. Откако кремот е добро измешан и малку густ, ги додаваме белките монтирани додека не станат крути. Ние внимателно ќе ги вметнеме во тестото со помош на шпатула или прачки, секогаш од дното нагоре, нежно завиткувајќи, обидувајќи се да спречиме подготовката да падне.

На крај, го мешаме просеаното брашно со квасецот и го додаваме малку по малку во подготвеното тесто додека сè не се интегрира добро и нема грутки.

Ние го покриваме калапот каде што ќе ја направиме тортата со лесен слој путер и брашно и истурете го тестото. Сега треба само да го ставиме калапот во рерна загреана на 175 степени околу 40 минути со послужавникот во средна положба, контролирајќи ја сочноста и посакуваната точка на тортата. Секогаш е добро да се прибегне кон познатиот трик на сува игла.

Слика: Кујната

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Soraya dijo

  Го имам во рерна сега ... ќе ти кажам како ќе излезе. ;)

 2.   Soraya dijo

  И, ако на оваа торта, кога ќе ги подготвам сите состојки, додавам чоколадни чипови пред да ја ставам во рерна, како ќе биде? Што ако заменам обичен јогурт или млеко со јогурт со вкус?

  1.    Алберто Рубио dijo

   Па, Сораја, ќе биде вкусно ... Ако е веќе така, како што е ...
   Јогуртот со вкус е одличен, но пробајте да додадете овошје или природна арома. Тоа е, можете да го изматите јогуртот со малку сок и кора од лимон или да додадете мелени јагоди.

 3.   Олга dijo

  Никој во коментарите не го направил тоа!... Вкусен е и заедно со рецептот за бело чоколадна торта и јагоди е вкусен. Веќе имам направено и 2 пати и успех дома.