Колач со банана и фунти од чоколадо: две бои, два арома

Состојки

 • 3 HUEVOS
 • 1 јогурт со банана со шеќер (или природен)
 • 200 гр шеќер (2 мерки јогурт)
 • 170 гр брашно (3 мерки јогурт)
 • 100 мл. сончогледово масло (1 мерка јогурт)
 • 1 на прашок за пециво
 • 2 банани
 • 50 мл. млеко (1/2 мерка јогурт)
 • 100 гр. чоколадо за десерти
 • Путер за мувла,
 • Нотка на сол

Дали се сеќавате на дуо ванила и чоколаден пандишпан ние направивме? Па еве уште еден, но со комбинација на банана и чоколадо спектакуларен Овој пандишпан наречен торта фунта ќе излезе во две бои ако направиме две серии тесто, едната со чоколадо, а другата со банана. Совет: бананите за овој вид елаборат мора да бидат зрели (Не е важно што тие се минато). На овој начин тие ќе го обезбедат целиот свој вкус.

Подготовка:

0. Загрејте ја рерната на 180ºС.

1. Бананите ги матиме и со малку млеко да направиме пире.

2. Ние го топиме чоколадото со средна моќност во микробранова печка со лажичка путер. Бидете внимателни да не изгорите (ставете го кратко време, отстранете и повторно програмирајте)

3. Ние ги матиме (бланшираме) јајцата со шеќерот додека не добиеме кремаста конзистентност; ги додаваме јогуртот, маслото и продолжуваме да матиме сè додека не се вклопи сè.

4. Квасечно брашно и сол се кваси. Ние постепено ги вклопуваме сувите елементи во влажните и се мешаме со шпатуала. Оваа мешавина ја делиме на 2 дела.

5. На еден од деловите го додаваме растопеното чоколадо од чекор 2 и добро се мешаме. Во калап претходно намастен со путер и попрскан со брашно, истурете ја смесата од чоколадо, така што ќе се распредели рамномерно.

6. На другиот дел од тестото, додаваме каша од банана и добро се мешаме. Внимателно додаваме на калапот на горниот дел од претходниот слој.
Печете на 180ºС половина час. Како и секогаш, за да знаеме дали е готово, кликнуваме со чепкалка за заби и, ако излезе чисто, подготвено е.

7. Украсете растопено чоколадо, сецкани карамелизирани бадеми, малку шеќер во прав или како што е.

Слика: делиш

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.