Пита со пилешко

Пита со пилешко

Овие мали солени кекси ќе ги сакаш. Направени се со многу љубов за да можете да направите пола емпанади во тегли и супер се. Неговиот фил ја има како главна состојка Пилешко и зеленчук, со специјално тесто за да биде совршено со лиснато тесто. Осмелете се да ги пробате, различни се и вкусни.

Ако сакате рецепти со филови, можете да се обидете да направите наши. „палачинка со компир и мелено месо“.

Пита со пилешко
Автор:
Порции: 6
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 1 мал кромид
 • 1 голем морков
 • 2 лажици суров или замрзнат грашок
 • Половина пилешки гради
 • 2 лажички варена пченка
 • 2 лажици пченично брашно
 • 1 чаша полномасно млеко
 • Маслиново масло
 • Сал
 • 1 лист лиснато тесто
 • 1 јајце за четкање
Подготовка
 1. Ние ситно исецкаме кромидот на мали парчиња. Се мие и се лупи морковот и исто така ситно ќе исечкаме на парчиња. Во широка тава за пржење преливаме маслиново масло и кога ќе се загрее ги додаваме кромидот и морковот. Го оставаме да се пржи една минута.Пита со пилешко
 2. Ние го исечевме мало пилешко исечено на коцкии додадете го во сосот, посолете и црн пипер.Пита со пилешко
 3. Ние додаваме грашок и пченка и оставете го да се готви заедно неколку минути.Пита со пилешко
 4. Ги додаваме двете лажици од пченично брашно и му даваме неколку врти да се готви. Пита со пилешко
 5. Ние фрламе млекото, Го оставаме да се загрее неколку секунди и почнуваме да вртиме за да се формира компактна маса.Пита со пилешко
 6. Тестото што го формиравме го ставаме во поединечни калапи кои можат да влезат во рерна. Пита со пилешко
 7. Ние го подготвуваме лиснато тесто, сечење на неколку мали квадратчиња кои ги покриваат калапите каде ќе оди нашиот фил. Пита со пилешко
 8. Ние покриваме во облик на капа калапите со лиснатото тесто и декорирајте со мала лента. Ние правиме некои мали триаголни резови така што тестото ќе никне при готвење во рерна. Изматете го јајцето и истурете го со четка врз лиснатото тесто. Ќе го ставиме во рерна со топлина нагоре доле до 180 ° за 15 минути. Кога ќе се сварат можеме да ги послужиме топли.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.