Торта од чоколадо и компир, величествена!

Состојки

 • 300 гр брашно за пециво
 • 250 гр варен компир
 • 70 гр чист какао во прав.
 • 1 лажичка и пол квасец за печење
 • 150 гр путер на собна температура
 • 150 гр шеќер за шеќер
 • 3 големи јајца
 • 150 мл млеко
 • 200 гр покриено чоколадо
 • 200 мл течна павлака (готвењето е во ред)
 • 50 гр путер

Дали некогаш сте направиле а пандишпан со пире од компири? Па, оваа чоколадна торта е спектакуларна. Ако на ова додадеме извонредна ganache на чоколадо за да го покрие, резултатот е скромен. Дали дури правите десерт со компири? Сподели го!

Подготовка

Ја загреваме рерната на 180º C и шириме калап (круна) со масло или путер и посипуваме со брашно. Ние го пасираме компирот со вилушка или задниот дел на тенџерето и резервираме.

Во голема чинија или сад за салата, банкемаос путерот со шеќер, односно го матиме со шеќерот додека не стане меки и не се вклопи шеќерот. Подобро ако го сториме тоа со електрични прачки или кујнски робот. Додадете ги јајцата едно по едно и добро измешајте. Ние додаваме пире од компири (ако имате поголемо парче компир не е важно). Вклучуваме брашно, квасец и какао; го истураме млекото, и добро се мешаме.

Тестото го истураме во калапот што претходно го подготвивме. Ние печеме половина час и го проверуваме готвењето со нешто остро; Кога ќе ја дупнете тортата во центарот, таа треба да излезе тотално чиста. Тргнеме од рерната, исклучете го и оставете го да се излади целосно на решетка пред да го одмрзнете. Одмрзнете и ако дното на тортата е нерамна, го изедначуваме со сечење по должина со нож, за да добиеме мазна основа.

За чоколадниот премаз го ставаме кремот да зоврие. Кога ќе зоврие, тргнете го од оган, и додадете исечкано чоколадо и путер. Оставете го да одмори неколку минути и промешајте со лажица додека не добиете хомогена крема. Го оставаме да одмори додека не се згусне, и го дистрибуираме на тортата. Оставивме да се зацврсти покриеноста и тоа е тоа.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Кујна Sandeea dijo

  Ви благодарам многу, мило ми е што ви се допадна :)