Салата од манго, пилешко, аспарагус и пармезан

Состојки

 • Неколку свежи листови спанаќ
 • 4 диви аспарагус
 • 2 манго
 • Маслиново масло
 • Печено пилешко во ленти
 • Балсамичен крем од модена
 • Пимиента
 • Сал

Сакаме салати! И со добро време, многу повеќе. Ако сте уморни од подготвување на истата типична салата како и секогашДенес имам многу посебен и вкусен предлог. А. салата од манго, служена со пилешко, див аспарагус и снегулки од пармезан. Toе го облечеме со балсамичен оцет и специјален сос од манго што ќе го подготвиме и што е многу едноставен.

Подготовка

Подгответе тава-скара и ставете неколку капки масло. Кога е жешко ставете го дивиот аспарагус, така што тие се прават малку по малку и остануваат нежни.
Додека нашиот аспарагус е готов, ние ќе ја подготвиме салатата. Needе ни требаат две манго, и во основа тоа е затоа што ќе излупиме и исецкаме еден за салата, а со другиот ќе направиме сос од манго што ќе можете да го чувате во фрижидер за да облечете други јадења.

Почнавме да го подготвуваме нашиот сос од манго

За да го направите ова, ќе излупиме манго, и сечеме на парчиња. Го ставаме во чашата со блендер и го мелеме додека не се исчисти. Во тој момент додаваме во смесата лажица лажица маслиново масло и малку бибер и продолжуваме со мелење така што да се вметне во смесата. Откако ќе го подготвиме, можете да го чувате во шише или херметички затворен сад и да го чувате во фрижидер.

Подготвување на нашата салата

Откако ќе го подготвиме сосот и аспарагусот се готви, ја собираме нашата салата со неколку листови спанаќ како основа, некои ленти од манго, ленти за печење пилешко и го ставаме калениот див аспарагус поделен на три од аспарагусот. Завршуваме со вклучување на снегулки од пармезан, и зачинуваме со малку маслиново масло, балсамичен оцет, сол и нашиот специјален сос од манго.

Едноставно вкусно!

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.