Сланина од мандарински бадем

Оваа торта е сочен, путер и многу ароматичен. Сочно бидејќи се капе во вкусен сируп од мандарина. Путер затоа што содржи брашно од бадем и добар дел од путер. И ароматично затоа што е ароматизирано со ликер од мандарина од портокал и портокал.

Состојки: 250 гр. путер, 200 гр. шеќер за глазура, 6 мандарини (кожа и сок), 4 јајца, 50 гр. брашно, 2 лажички прашок за пециво, 250 гр. гриз (брашно од гриз од тврда пченица или пченка), 200 гр. од бадемово брашно, 1 грчки јогурт, 275 гр. бел шеќер, 1 прскање на Cointreau, 500 ml. на вода

Подготовка: Прво го правиме сирупот со разредување на вода, алкохол, сок и кора од 3 мандарини и бел шеќер во тенџере на тивок оган. Ние оставаме оваа мешавина да се готви на тивок оган додека не добие конзистентност на светлиот сируп.

За да започнеме со тортата, со прачките ги монтираме путерот, шеќерот и шеќерот од остатокот од мандарините додека не добиеме крем. Потоа додадете ги јајцата едно по едно и измешајте. Постепено додавајте го просеаното брашно заедно со квасецот, гризот и брашното од бадем. Добро измешајте и додадете сок од мандарина и јогурт.

Оваа смеса ја истураме во намастен круг или правоаголен калап и се печеме на 160 степени 1 час или нешто слично. Тортата треба да биде цврста на допир и да се исуши внатре.

Надвор од рерната, ние ја капеме тортата веќе расклопена на плех и сè уште топла со половина сируп, кој треба да биде топол. Кога тортата е ладна, завршуваме да ја пиеме со остатокот од студениот сируп.

Слика: Bbcgoodfood

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.