Солен пионо лосос

Состојки

 • За тортата:
 • 6 јајца
 • 100гр шеќер
 • 100 гр брашно
 • 100 гр путер
 • За полнење:
 • 1 пакет пушен лосос
 • 100 гр зелени маслинки без јами
 • 2 тврдо варени јајца
 • 6 кисели краставички
 • 1 лажица сенф
 • 1 лажичка мед
 • 3 лажици мајонез
 • 200 гр зелена салата
 • Сецкан свеж копра

пиононо Овој рецепт го нарекувам толку навиван од Бисквит што го опкружува полнењето, потсетувајќи на познатиот Санта Фе пионос. И филот е само идеја, играјте со него и заменете го лосос за туна, варена шунка или што сакате. Наместо зелена салата, можете да ставите рукола за поинаков допир.

Подготовка:

1. Прво, ја подготвуваме тортата. За да го направите ова, ги одделуваме белките од жолчките. Го победивме шеќерот со жолчки и додаваме брашно и путер.

2. Од друга страна, ги монтираме белките и се мешаме со горенаведеното.

3. Поставете рамен плех за печење со хартија за печење и намачкајте ја тортата така што да биде добро распоредена. Печете на 180ºС 15 минути.

4. Во меѓувреме, го подготвуваме филот: ги исекуваме маслинките, варените јајца, киселите краставички, зелената салата. Ние се мешаме со мајонез, сенф, мед и копра

5. Ние го шириме овој фил на плочата за сунѓер, ги ставаме парчињата лосос одозгора и навиваме. Нека се излади 1 час.

6. Ние служиме исечени на парчиња.

Слика: дидикција

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.