Сунѓерска торта со микробранова печка за 5 минути

Состојки

 • 2 мерки брашно јогурт за пециво
 • 1 мерка маслиново масло со благ вкус и мала киселост
 • 1.5 мерки на шеќер
 • 1 обичен или лимон јогурт
 • 3 HUEVOS
 • 1 кесичка прашок за пециво
 • 1 лимон (2 лажици сок и нејзина рендана кожа)

Тортата со лимон е еден од најчестите и прифатени рецепти за пециво од Не е многу сладок сладок и го има тој освежителен и ароматичен допир на овој здрав цитрус. Направено во микробранова печка, тортата трае многу помалку време во правење во рерна. Еве го овој рецепт за нетрпеливите или оние кои сте fansубители на микробранова печка.

Дали сакате предлози да направите пооригинален десерт или ужинка? El урда од лимон, малку карамел или џем од лимон ќе одговара добро со оваа торта.

Подготовка

Ние ги обединуваме сите состојки во теглата со широк миксер и матиме или победиме сè за неколку минути додека тестото не биде добро хомогено. Ширење на калап безбеден за микробранова печка со малку путер и додадете го тестото на половина од неговиот капацитет, бидејќи со готвењето тортата ќе се крене. Ние го ставаме во микробранова печка 5 минути со средна моќност (600 W) и подоцна други 5 минути со голема моќност (800 W) Го оставаме да мирува уште толку минути, го растопуваме и оставаме да се олади на решетка.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   гостин dijo

  15 мерки шеќер? не малку многу?

  1.    Anonimo dijo

   1,5 мерки шеќер, тоа е, чаша и пол