Тесто Сабле за правење колачиња или за основа за торта

Состојки

 • 120 грама шеќер
 • 125 грама путер до точка на помада
 • 160 грама брашно за пециво
 • 11 грама хемиски квасец
 • 60 грама жолчки (3 големи жолчки прибл.)
 • 1 нотка сол

Зачувајте го овој едноставен рецепт како злато на крпа, бидејќи тоа ќе биде основа на многу десерти што ги правиме. Е именувано Тесто од бретонско сабле или сабле и тоа е основно, едноставно тесто (тип скршено тесто на пример) извонредно. Уште повеќе, можете да го користите истото тесто за да направите колачиња кои се вкусни. Замислете торта со оваа основа, тоа ќе биде сензација. Јас исто така ви давам неколку варијанти во случај да сакате да го направите со какао или со арома на цитрус или ванила.

Елаборат:

Ставете го лигавиот путер во голема чинија; додадете шеќер и убаво мешајте додека шеќерот не се интегрира добро и путерот не стане крем. Победете ги жолчките и додајте ги на путерот, измешајте повторно додека сè не се вклопи.

Кваси го брашното со квасец и сол поминувајќи го низ цедалка и додајте го во претходната смеса; мешајте додека не добиете хомогено тесто, без грутки. Ако правите индивидуални колачиња, ставете го тестото во вреќа за цевки. Ако ќе поставите калап како оној на фотографијата подолу, формирајте топче и чувајте го во пластична кеса.

Покријте плех со мрсна хартија или силиконски лист и истурете го тестото во посакуваната форма; Можете да направите големо тесто што ќе го покрие целиот плех или мали колачиња. Можете исто така да поставите калап како што е прикажано на фотографијата. Печете го тестото со сабле во загреаната рерна на 190º C за 13-15 минути, потоа извадете го и оставете го да се излади на решетка. Подоцна можете да го исечете според потребите на десертот што ќе го направите.

Ако сакате да направите тесто од чоколадна саблеTheе мора да замените околу 10-20 грама брашно со иста тежина на чист какао во прав. Исто така, може да се ароматизира со ванила суштина, рендана кора од портокал или лимон, мелен бадем, цимет или вода од цвет од портокал.

Слика: спасители & инспириравте

Поврзана статија:
Колачиња за чоколадни чипови

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

41 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Елита Фернандез dijo

  Имам две сомнежи, вели КВИС, дали ќе биде КРАЛСКА ПУДРА ИЛИ ИМПЕРИЈАЛ ВО ПРАВА? (НЕГОВАТА БОЈА И ТЕКТЕРА Е МНОГУ КАКО БИКАРБОНАТЕ) другата грижа е што вели да се стави мадата во ракав, а на фотографијата е УСЛЕРОН.
  Објаснувањето не е јасно.
  Ви благодарам многу

  1.    ирен.аркас dijo

   Здраво Елита, тие се прашоци за печење (кралски тип хемиски квасец), што е да се каже оној што се користеше за правење колачи и мафини. Ставете го тестото во кесичка за пециво ако сакате да го обликувате во ситни колачиња. Ако користите тесто за да направите база за торта, можете да направите топче со тестото и да го ставите целиот во торба. Ви благодариме што ни пишавте! Toе го смениме текстот за да не биде толку збунувачки.

 2.   Волтер dijo

  Здраво, ако мислите на прашок за пециво или кралски.

  1.    ирен.аркас dijo

   Здраво Валтер, тие се прашоци за печење (хемиски квасец тип Royal), што е да се каже оној што се користеше за правење колачи и мафини. :)

 3.   Нели квинтеро dijo

  Не е добро објаснето! Зборуваат за манга ???? И тоа е маса,

  1.    ирен.аркас dijo

   Ставете го тестото во кесичка за пециво ако сакате да го обликувате во ситни колачиња. Ако користите тесто за да направите база за торта, можете да направите топче со тестото и да го ставите целиот во торба. Ви благодариме што ни пишавте! Toе го смениме текстот за да не биде толку збунувачки.

  2.    Селија парадизо dijo

   Ако не го знаете поимот пекара MANGA, не дека е лошо објаснето, тоа е ваша ИГОРНОСТ.

 4.   Изабел Тамајо dijo

  Добро попладне, ве молам, кажете ми дали малите калапи треба да се подмачкаат, побрашнат или само да се обложат со тесто ... благодарам однапред

 5.   Изабел Тамајо dijo

  Добро утро, кажете ми дали треба да ги намачкате и брашно калапите за пити пред да го ставите тестото, благодарам однапред

  1.    ирен.аркас dijo

   Здраво Изабел, не е потребно да ги мастите калапите бидејќи тестото сабле има доволно маснотии што му ги дава путерот и нема да лепи. Ви благодариме што нè следевте

 6.   Ма Антониета Лопез Гамбоа dijo

  Добар ден

  Оваа недела колачињата ќе изгледаат многу вкусно

  Благодарам многу

 7.   Laura dijo

  Здраво! Дали треба да го ставам препаратот во фрижидер пред печење? Колку долго?
  Ви благодариме!

 8.   Карали Гонзалес dijo

  Совршен е и многу добро е објаснет ... лесен за правење, благодарам за рецептот

 9.   М.Кармен dijo

  Ви благодариме за рецептот!
  Колку е добро
  Викендов ќе се обидам да го сторам тоа.
  Се најдобро!??

  1.    Ирине Аркас dijo

   Ви благодариме на М.Кармен за следењето! :)

 10.   Beatriz dijo

  Јасно ми е! Колку е чудно што тие не го разбираат тоа. Ви благодариме за одличниот рецепт! Јас веќе ги направив и мојата торта излезе навистина добра ???. ???

  1.    Ирине Аркас dijo

   Ви благодариме на Беатриз за коментарот !! :)

 11.   Кармелита Рејес dijo

  добар ден. Може ли да ставам фил со сурово тесто и да печам заедно? Ви благодариме за рецептот

  1.    Ирине Аркас dijo

   Здраво Кармелита, прво треба малку да ја испечете основата за тесто сабле. Доволно е 10 минути на 180º. Потоа го пополнувате по ваш вкус и го печете по потреба според рецептот. Ви благодариме што нè следевте

 12.   Вивиана dijo

  Здраво, Ви благодарам, многу ми помагате со вашите деликатеси. Јас треба да готвам за 15-те ќерки и сите придонесуваат, со вкусните јадења и десерти што ги прават.

  1.    Ирине Аркас dijo

   Ви благодариме за вашата порака Вивиана :)

 13.   Лупитен dijo

  Ако филот е печен, го ставам веќе заедно со тестото што треба да се пече или се користи само за десерти што се додаваат откако ќе се испече основата?

  1.    Ирине Аркас dijo

   Прво печете го тестото 10 минути на 180º. Потоа можете да го наполните и повторно да го испечете целиот комплет или да го наполните ладно. Двете опции се валидни. Ви благодариме што ни го напишавте Лупите!
   Со почит,

 14.   Томас dijo

  Може ли да го исечам шеќерот ако филот ќе биде солен?

  1.    Мајра Фернандез ogоглар dijo

   Здраво Томас:

   За солени пломби подобро е да го користите овој друг рецепт:
   https://www.recetin.com/tarta-de-espinacas-y-ricotta-la-masa-hecha-en-casa.html

   Бакнежи !!

 15.   Leonor dijo

  Добро утро. Видов и во други рецепти дека тестото се остава да се одмори во фрижидер откако ќе го завиткате во пластика. Дали е исто и во овој? Дали треба да го ставам препаратот во фрижидер пред печење? Колку долго?
  Ви благодариме!

 16.   Leonor dijo

  Добро утро. Видов и во други рецепти дека тестото се остава да се одмори во фрижидер откако ќе го завиткате во пластика. Дали е исто и во овој? Дали треба да го ставите тестото во фрижидер? Колку долго?
  Со почит

  1.    Мајра Фернандез ogоглар dijo

   Здраво Леонор:

   Постојат неколку видови тесто: лиснато тесто, сабале, ветре ... сите имаат многу путер и подобро е да ги оставите во фрижидер да се оладат. Процесот служи и за интегрирање на вкусовите и нивно полесно ракување.

   Оставете го 30 минути до еден час.

   Бакнежи!

 17.   Марија Кастро dijo

  Може ли ова исто тесто да се исполни со нешто солено ако се отстрани шеќерот?
  Ако можете да ги менувате пропорциите на брашно?
  Благодарам

  1.    Мајра Фернандез ogоглар dijo

   Здраво Марија:

   Овие тесто се прилично деликатни и најдобро е да не се допираат количините бидејќи резултатот може да биде погубен.

   Ако сакате тесто за солени рецепти, пробајте го овој рецепт:
   https://www.recetin.com/tarta-de-espinacas-y-ricotta-la-masa-hecha-en-casa.html

   Бакнежи !!

 18.   Вирџинија dijo

  Совршено објаснето, благодарам што го споделивте овој рецепт..мички

 19.   Vicky dijo

  Здраво, благодарам за рецептот, ќе го направам на овие датуми, имам прашања само за путерот, дали е без сол или со сол?

 20.   Елизабета dijo

  До. основа да го ставам во рерна ставам грав во косинар и тестото не се крева.

 21.   Ulaула dijo

  Може да се користи еднаш направен за ставање сладолед

 22.   Асунсион Етксеберија dijo

  Здраво, благодарам за рецептот, дали тестото може да се замрзне откако ќе се направи?
  Ви благодариме.

 23.   Марија. Врвови dijo

  Добро попладне, рецептите се многу добри, благодарам

 24.   Доло dijo

  Само сакам да знам дали може да се замрзне, благодарам

  1.    Асен Хименез dijo

   Здраво Доло,
   Да, да, можете да го замрзнете, дури и еднаш да се истегнете.
   Прегратка!

 25.   Liliana dijo

  Здраво, би сакал да знам дали може да се користи брашно Бланкафлор наместо обично брашно и кралски прав?

  1.    Асен Хименез dijo

   Да, Лилијана. Можете да го користите тоа брашно и да направите без прашок за пециво.
   Прегратка!

 26.   Laura dijo

  Навистина ми се допаѓаат рецептите, се тапкам во ова и сè уште ме чини малку, особено украсите и носењето ракави, посакувам да можат да испраќаат повеќе типови. Благодарам !!