Торта на баба, лесна и без тајни

Состојки

 • 500 гр. бел шеќер
 • 500 гр. Од брашно
 • 500 гр. органски или слободни јајца XL (7 единици прибл.)
 • 500 гр. Од маслиново масло
 • 1 кесичка (16 гр.) Прашок за пециво
 • кора од 1 лимон

Со овој едноставен рецепт за торти нема да имаме проблем во мерењето на количините или во чекорите за правење. Оваа торта нема дополнителни состојки како јогурт, крем или млеко. Земете ги вообичаените, кои не се многу, па затоа ќе се обидеме да избереме квалитетни така што ќе добиеме торта со одличен вкус и текстура.

Подготовка: 1. Го ставаме маслото во тава да се загрее на средна топлина заедно со кора од лимон. Кога ќе почне да врие, го тргаме од оган и оставаме да се олади.

2. Измешајте го ладното масло (без кора) со брашното за да формирате врзана паста.

3. Ние ги победивме белките додека не станат крути со помош на прачки. Ги додаваме жолчките.

3. Овој препарат го додаваме на кремот од масло и брашно многу внимателно и на крај го вметнуваме квасецот со цедалка, мешајќи истовремено.

4. Кога тестото за торта ќе се врзе, го истураме во намастен или распарчен калап и го ставаме во рерна загреана на 180 степени за 30 минути.

5. Оставете го колачот да се загрее од рерната и оставете го да се излади целосно расплетен и на решетка, по можност.

Слика: Петичеф

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Гелтиенда Шпанија dijo

  Ајде да го направиме тоа оваа недела со децата !!!