Тост од домати од јагоди и цреши со козјо сирење

На пролет, сакаме да уживаме во овие тостови домати од јагоди и цреши со козјо сирење и да ги подготвуваме неформални вечери викенди.

Во а едноставен рецепт И, тоа е изненадувачки затоа што никогаш не би помислиле дека состојките разновидни како јагоди, домати од цреша и козјо сирење ќе се венчаат толку добро.

За да ги направите овие тостови можете да го користите лебот што најмногу ви се допаѓа. Тие изгледаат одлично со леб од семе и тие се домашни подобри отколку подобри.

Тост од домати од јагоди и цреши со козјо сирење
Изненадете се со комбинација на вкусови во обичен тост
Автор:
Тип рецепт: Мезе
Порции: 2 unidades
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 10 јагоди
 • 10 домати од цреша
 • 5 ливчиња босилек
 • 1 лажица (големина на супа) шеќер
 • Козјо сирење на собна температура
 • Намалување на балсамичен оцет во Модена
 • Тостови за леб
 • Сол и бибер
Подготовка
 1. Ние ги миеме јагодите и доматите од цреша. Ние ги миеме и сушиме лисјата на босилек.
 2. Јагодите исечете ги на парчиња со иста големина, а доматите на осми.
 3. Го додаваме шеќерот.
 4. А потоа сецканиот босилек.
 5. Ние мешаме и маринираме 15 минути.
 6. Во меѓувреме, го наздравуваме лебот и го шириме козјо сирење.
 7. Одозгора ја шириме мешавината од јагоди и цреши домати.
 8. Лесно сол и бибер и истурете неколку капки намалување на балсамичен оцет на Модена.
 9. Послужете веднаш придружено со рукола или мешана салата од лисја.
Сметки
Со овие количини можете да направите 2 големи тост од парче селски леб. Ако тие се помали, ќе добиете повеќе единици

Дали сакате да дознаете повеќе за овие тостови домати од јагоди и цреши со козјо сирење?

Можете да ги оставите јагодите и доматите од цреша маринирање подолго. Може да испушти повеќе сок, но ќе биде исто толку добро.

Уверете се наздравете го лебот во последен момент, така козјо сирење ќе се шири подобро.

Намалувањето на оцет Модена има а многу интензивен вкус Поради оваа причина, не е препорачливо да се злоупотребува за да не се убие вкусот на остатокот од состојките.

За да го подготвите овој рецепт, можете да изберете да го направите со бел шеќер или со интегрален шеќер. Јас обично ја избирам втората опција, малку е потемна но има а побогат вкус.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.