Чизкејк и домашна дулче де лече

Состојки

 • Путер
 • 2 лажици шеќер
 • 1 нотка мелен цимет
 • 9 колачиња за Марија или дигестив
 • 60g несолен путер, стопен
 • 450 гр сирење се шири на собна температура
 • 2 HUEVOS
 • 2 лимони, исцедени и кожата изрендана
 • 225гр шеќер
 • 1 мала конзерва кондензирано млеко (350 гр.)

Ако ви се допаѓа la  чизкејк, пробајте го ова со домашна дулче де лече тоа е одлично! Овој рецепт можете да го придружувате и со вашата традиционална завршница од џем од црвено овошје или кајсија, но ако имате сладок заб, ќе го обожавате овој додаток. Додадете неколку парчиња банана или некои сецкани ореви ако ви се допаѓа.

Подготовка:

Да се ​​направи дулче де лече, го ставаме шишето со кондензирано млеко за да готвиме. Ако користиме шпорет под притисок, ќе го покриеме тенџерето со вода и ќе го готвиме 30 минути. Ако е шпорет со нормален притисок, ќе ви требаат 90 минути. Во традиционално тенџере ќе треба да готвиме 2 часа (конзервата во секој случај секогаш мора да биде покриена со вода) Ние го отстрануваме шишето од водата откако ќе истече времето и нека се излади пред да го отвориме.

За основата: загрејте ја рерната на 160º C. Подмачкајте го дното на правоаголниот калап со путер. Следно, порамнете го со хартија за печење, што оди преку рабовите (за да можете подоцна да ги повлечете) и притискајте на аглите. Со процесор за храна, мелеме шеќер, цимет и колачиња додека не добие конзистенција на трошки од леб. Додадете го стопениот путер и повторно ставете ја машината во функција додека сè не се вклучи. Истурете ја оваа мешавина во калапот и покријте ја целата основа, притискајќи со задниот дел од лажицата или слично. Печете околу 12 минути, или додека не се стегне.

За полнење:

Измешајте го намазот за сирење, јајцата, кората и сокот од лимон и шеќерот во чашата со процесорот за храна или мешалка. Мешајте додека не се вклопи добро. Треба да има мазна конзистентност. Истурете го ова тесто врз веќе зготвената подлога за колачиња.

Ставете го во рерна и варете 35-45 минути, или додека центарот не е скоро поставен (тоа ќе се прави надвор). Извадете го од рерна и оставете го да се излади целосно пред да го ставите во фрижидер најмалку 3 часа. Откако ќе се стегне, истурете ја содржината на конзервата веќе претворена во дулче де лече и уживајте ...

Слика: карпести рецепти

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.