Чизкејк печен со црвени овошја

Состојки

 • 150 гр. мелени колачиња
 • 75 гр. стопен маргарин
 • 900 гр. кремасто бело сирење
 • 300 гр. шеќер (бел или кафеав)
 • 5 гр. на сол
 • 5 М јајца + 1 жолчка
 • 200 гр. течен крем за камшикување
 • 6 гр. суштина на ванила
 • мармалад
 • природни шумски плодови

Нов рецепт за чизкејк излегува од кујната во Речетин. Творец на оваа вкусна торта е младиот готвач на пециво Севилјан Хуан Гарсија. Хуан вели дека неговиот чизкејк има само две тајни. Едното е додавање на жолчка плус, а другото, рачно и бавно тепање на состојките без прибегнување кон електричен миксер.

Подготовка: 1. Ние ги мешаме колачињата и путерот и го ставаме ова песочно тесто на дното на калапот, притискајќи со прстите, така што ќе биде добро компактно. Резервираме во фрижидер.

2. Ние ја загреваме рерната на 200 степени. Во меѓувреме, измешајте го сирењето со шеќерот во сад додека не добиете крем без грутки.

3. Следно, ги вклучуваме останатите состојки (сол, јајца, жолчка, крем и ванила) додека не ја хомогенизираме целата смеса добро.

4. Истурете ја добиената мешавина на основата на колачето во калапот и печете на пониска температура од онаа што ја активиравме, околу 170-175 степени околу 40-45 минути или додека површината на тортата не добие убава златна боја. После тоа, оставаме тортата да се олади во калапот на собна температура.

5. Ние ја покриваме површината на тортата со џем од шумско овошје и украсуваме со природни плодови (боровинки, малини, капини или рибизли)

Дали сакате да пробате повеќе креации на Хуан Гарсија? Контактирајте го готвачот за слатки преку е-пошта: juan–87@hotmail.es

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Кујна за патници dijo

  Кул! во мојата област има многу црвени плодови!