Чоколаден пандишпан со портокал и мандарина

Состојки

 • 175 гр. на шеќер
 • 3 HUEVOS
 • 175 гр. путер
 • 175 гр. Од брашно
 • 2 лажички прашок за пециво
 • 3 лажици какао во прав
 • 2 лажици млеко
 • 2 лажици ликер од портокал
 • 1 naranja
 • 200 гр. мандарини во сируп

Друга чоколадна торта за која се пријавивме. Се разбира, со одредена арома и вкус што им ги даваат агрумите. Ова овошје и чоколадна торта Можеме да го користиме како основа за колачи како на пр Сахер, На пример.

Подготовка:

1. Во сад го ставаме путерот со малку шеќер и го собираме со жица за матење. Јајцата ги додаваме едно по едно и продолжуваме да тепаме.

2. Измешајте го брашното, какаото и квасецот во посебен сад. Оваа смеса ја просејуваме преку садот со путер додека продолжуваме со мешање. Потоа ги ставаме млекото и алкохолот.

3. Направете сок со портокал и додадете го во масата за торти заедно со сегментите од мандарина од портокал многу добро исцедени и исечени на мали коцки.

4. Го ставаме тестото во калап намастен со путер и прашина со брашно или покриен со нелеплива хартија. Ние го готвиме колачот во рерна загреана на 200 степени приближно 30-35 минути. Оставивме тортата да се излади на решетка.

Рецепт инспириран од сликата на Serendipity

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.