Шпански омлет со кисели школки

Јас ве охрабрувам да го подготвите овој оригинален омлет од компир, особено ако сакате кисели школки.

Со една или две конзерви школки ќе го смениме и изгледот на традиционалното тортилја на компири како вкус. Првиот пат кога ќе го направите тоа, ставете го сам калај, со течноста и сè. Ако ти се допаѓа така, супер. Ако претпочитате да има повеќе вкус, следниот пат ќе треба да ставите само две лименки наместо една.

Пробајте исто така оваа паштета. Вкусно е.

Шпански омлет со кисели школки
Различен омлет од компири, кој е исто така вкусен.
Автор:
Кујна соба: Шпански
Тип рецепт: Почетнички
Порции: 6
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 500 гр компири (приближна тежина)
 • 1 мал кромид
 • Масло за пржење
 • 5 HUEVOS
 • 1 конзерва кисела школка (ќе ги користиме школките и течноста)
 • 1 варен морков (по избор)
 • Сал
Подготовка
 1. Излупете и исечете го компирот на парчиња. Исто така, го лупиме и исекуваме кромидот.
 2. Во тава ставаме обилно масло и, кога е жешко, во него пржиме компири и кромид.
 3. Во сад ги победивме 5-те јајца.
 4. Кога компирите и кромидот се пржат ги вадиме со шпатула или дупчиња лажица и ги ставаме во садот каде што го имаме изматеното јајце
 5. Ние мешаме сè добро, додаваме сол и додаваме школки, а исто така и чорба што доаѓа во конзервата. Ако сакаме додаваме морков исечен на парчиња. Ние мешаме сè.
 6. Ставивме на оган тава со лажица масло. Кога е жешко, во неа ја ставаме целата смеса што сме ја подготвиле во садот.
 7. Ние нека сет. Кога ќе се излади во тој дел, го свртуваме со помош на чинија.
 8. Ние луламе од другата страна и… подготвени!
Сметки
Го ставаме морковот да ја обои тортилата. Ако не го ставите, ништо не се случува.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 350

Повеќе информации - Едноставна паштета од школки


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.