Пита од баба

Ова е мојата омилена емпанада затоа што тоа е она што секогаш се правело дома. Тестото, со црвен пипер, е вкусно. Исто така полнењето, со варено јајце и неколку добри парчиња скуша.

Совршено е да се однесе на базен, плажа или планина. И изгледа многу големо бидејќи е исто колку и плехот за печење.

Ти можеш украсете ја површината со малку тесто. Со него можете да направите букви, па дури и мали starsвезди или други форми ако користите а мал секач за тестенини.

Пита од баба
Подгответе ја оваа емпанада. Becomeе стане едно од вашите омилени.
Автор:
Кујна соба: Традиционален
Тип рецепт: Мезе
Порции: 12
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
За полнење:
 • 1 cebolla
 • 1 pimiento rojo
 • 40 гр екстра девствено маслиново масло
 • 600 гр доматна пулпа
 • Сал
 • Шеќер
 • 200 гр скуша или туна конзервирана масло (тежина еднаш исцедена)
 • 3 тврдо варени јајца
 • 1 изматено јајце за да се наслика површината на пита.
За масата:
 • 520 гр брашно
 • 200 гр сончогледово масло
 • 200гр млеко
 • Сал
 • Пиперки
Подготовка
 1. Рецептот го започнуваме со правење на филот.
 2. Јајцата ги ставаме да готват во тенџере со вода.
 3. Исецкаме и кромид и црвена пиперка во мелница, во Термомикс или едноставно со табла и нож.
 4. Во тава за пржење ставаме попрскајте масло и пржете го кромидот и пиперката.
 5. По неколку минути додаваме доматна пулпа и готвиме приближно 15 минути.
 6. Ние додаваме малку сол и малку шеќер за да ја поправиме киселоста.
 7. За да го направите тестото, ставете ги сите состојки во сад: брашно, сончогледово масло, млеко, сол и црвен пипер.
 8. Измешајте добро додека не се изедначи тестото, без грутки.
 9. Ние го делиме на два дела. Со валјак растегнуваме еден од деловите, помеѓу два листа хартија за печење и го ставаме на плех за печење, со основната хартија.
 10. На тоа истегнато тесто ставаме сос од домати, бибер и кромид.
 11. На неа ја дистрибуираме скушата.
 12. Ние ги исекуваме варените јајца и го ставаме исто како што се гледа на фотографијата.
 13. Ние го шириме остатокот од тестото и ја покриваме питата со неа.
 14. Ние го запечатиме тестото со прстите. Ако ни остане малку тесто, можеме да го искористиме за украсување на површината.
 15. Ја обојуваме таа површина со изматено јајце и со вилушка или врв на нож правиме дупка во тестото.
 16. Се печеме на 190 за 15 минути.
 17. Потоа ја спуштаме рерната на 170 и продолжуваме со печење уште 25 минути.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 400

Повеќе информации - Пополнети колачиња за забави


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.