Баклавас: Намотани суви овошни кекси за чај со нане

Состојки

 • 1 пакетче фило тесто
 • 250 гр стопен сладок путер
 • 1 и 1/2 чаши сецкани ореви (бадеми, ореви, ф'стаци, борови ореви ...)
 • 1 лажица шеќер
 • 1 нотка каранфилче мелено
 • 1 нотка морско оревче
 • 1 нотка цимет
 • 1 лажица вода
 • мелена фисташка за украсување
 • 2 чаши шеќер
 • 1 чаша вода
 • 2 лажици сок од лимон
 • 1 лажица вода од цвет од портокал

Многу интересен рецепт од Арапска кујна што е фасцинантно. Тоа е сад за топење на вкусови и текстури и тие нема да престанат да ве прашуваат да ги повторите. Зошто не го започнете јадењето со добра ознака? Придружете ги колачите со добар зелен чај со нане.

Подготовка:

 1. Ја загреваме рерната на 180ºС.
 2. Во сад измешајте ореви, шеќер и зачини.
 3. Со четка или четка, путер секој лист од тестото фило.
 4. Ние го готвиме филот на два листа тестенини со путер.
 5. Ние правиме индивидуални ролни (дебели околу прст) и многу добро притискаме.
 6. Ја повторуваме операцијата додека не завршиме со фило тесто и фил.
 7. Ги носиме ролните до извор заштитен од рерна и ги печеме додека не поруменат.
 8. Во меѓувреме, го правиме сирупот во тенџере, вриејќи го шеќерот и водата 5 минути. Додадете го сокот од лимон и вриејте уште 5 минути. Додадете вода од цвет од портокал и исклучете го огнот.
 9. Кога ќе бидат ролатите, ги вадиме од рерна и ги капеме со сирупот. Ги оставаме целосно да се изладат.
 10. Посипете го секое парче со мелена фстаци и тоа е тоа.

Слика: замисли

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.