Торта од белка од јајце и какао

Понекогаш ни се случува. Ние правиме рецепт во кој ни требаат само жолчки и ни остануваат белците. Што правиме со нив? Па, во овој случај, а торта од белка од јајце која има и какао во прав.

Децата многу го сакаат тоа. Веќе знаете дека какао и чоколадо ги привлекува на луд начин. Ако сакате да им биде уште понеодоливо, ставете парчиња чоколадо во тестото, откако ќе го имате подготвено да го истурите во калапот. Можете дури и да користите остатоци од чоколадни фигурини што ги имате дома овој Велигден. Така ќе имаме автентичен рецепт за употреба.

Торта од белка од јајце и какао
Автор:
Кујна соба: Традиционален
Тип рецепт: Закуска
Состојки
 • 180 гр пченично брашно
 • 30 гр горчлив какао во прав
 • 1 плик од квасец тип Royal (16 g)
 • 120 гр шеќер (прво ќе ставиме 70 гр, а потоа, во белките, другите 50)
 • 150гр млеко
 • 100 гр сончогледово масло
 • 6 белците од јајца
Подготовка
 1. Ставете го брашното, какаото, квасецот и 70 гр шеќер во голема чинија (внимавајте, резервираме уште 50 за подоцна).
 2. Ние се мешаме со лажица.
 3. Сега ги додаваме течностите, односно млекото и маслото.
 4. Ние добро се мешаме.
 5. Во друг сад ги ставаме белките.
 6. Почнуваме да ги монтираме со прачки. Кога ќе почнат да се собираат, додаваме шеќер што го резервиравме (50 гр.) И продолжуваме да се собираме.
 7. Откако ќе се зацврстат, додаваме неколку лажици од тие изматени белки во смесата што ја подготвивме на почетокот.
 8. Ние добро се мешаме. Целта на овој чекор е да се омекне почетната мешавина, така што подоцна ќе ни чини помалку да ги вметнеме белките деликатно.
 9. Сега, откако почетното тесто ќе биде полесно за работа, го додаваме остатокот од белките и мешаме нежно, со обвивни движења, од дното нагоре.
 10. Ова ќе биде резултатот.
 11. Повторно, нежно, го ставаме пандишпанот во калап.
 12. Попрскуваме шеќер на површината.
 13. Печете на 180º (загреана рерна) приближно 55 минути.
 14. Откако ќе излеземе од рерна, оставиме малку да се излади и го растопуваме кога е топло или ладно.

Повеќе информации - Две чоколадни торти


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.