Јајца полнети со бел грав

Јајца со грав

Продолжуваме со летните рецепти. Во овој случај предлагаме еденѓаволски јајца со бел грав.

Тоа е едноставен рецепт што можеме подготви однапред, прво сабајле, со мир да одиме на плажа и да се вратам со сварената храна. Тие се кремасти, со нежен вкус и многу оригинални.

Може да се сервира како предјадење или како втор оброк, после вкусен гаспачо.

Јајца полнети со бел грав
Идеални јајца за лето.
Автор:
Кујна соба: Модерна
Тип рецепт: Почетнички
Порции: 5
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 6 HUEVOS
 • 1 конзерва бел грав (240 g)
 • 1 или 2 филети од аншоа во масло
 • 1 преполна лажичка крем сирење (тип Филаделфија)
 • Сок од лимон
 • Сал
 • Пимиента
 • Екстра девствено маслиново масло
Подготовка
 1. Јајцата ги вариме во вода.
 2. Гравот се мие и се исцеди во сад.
 3. Ги дробиме со вилушка.
 4. Јајцата ги лупиме. Со нож ги делиме на два дела и ги отстрануваме жолчките.
 5. Во садот со грав ставете ги жолчките и исто така издробете ги со вилушката.
 6. Додадете ги аншоите на парчиња.
 7. Исто така и лажичката крем сирење. Мешаме.
 8. Додадете го маслото, сокот од лимон и солта и сè добро соединете го.
 9. Наполнете ги белките со смесата која штотуку ја подготвивме.
 10. Ние се чуваме во фрижидер до времето на сервирање.
 11. Послужете во сад со неколку листови зелена салата и со малку мајонез врз јајцата.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 230

Повеќе информации - Екстремадура гаспачо


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.