Чизкејк „бело“ со малини

Состојки

 • 150 гр бисквити или дигестивни колачиња (може да ги направите и со ореос, без полнење)
 • 75 гр мек путер
 • 400 гр намачкано сирење или маскарпоне
 • 200 гр бело чоколадо
 • 150 гр малини (заштедете малку за гарнир)
 • 3 прекрасни јајца

Оваа чизкејк Тоа е за оние со сладок заб и оние кои сакаат бело чоколадо. Ставивме малини (кои може да ги смените за боровинки, или јагоди на коцки); Тие ќе останат внатре во тестото и, при сечење на тортата, ќе се видат црвени дамки. Добро, не е да го јадеме секој ден поради одржување на линијата, но од време на време можеме да си оддадеме почит затоа што тоа го заслужуваме. Добра прошетка и салата за вечера и затоа компензираме.

Подготовка:

1. Скршете ги колачињата и измешајте ги со стопениот путер додека не добиете паста * (ако е премногу сува, додадете неколку капки вода). Линирајте мувла што може да се отстрани и притиснете така што да ја зафаќа целата површина, малку кревајќи ги рабовите (може да си помогнете со задниот дел од лажицата); Оставете го во фрижидер или замрзнувач додека го правите кремот.

2. Растопете го чоколадото во водена бања или во микробранова печка (внимавајте да гори многу лесно; ставете го на средна моќност и од минута во минута мешајќи секој пат). Во сад, победи го крем сирењето со стопено бело чоколадо, мешајќи добро. Додадете ги јајцата едно по едно, биејќи секој пат енергично.

3. Истурете половина од кремот врз основата на колачиња и посипете малини одозгора (резервни празнини за украсување). Покријте со остатокот од кремот и печете го колачот во рерна околу 50 минути додека центарот не стане цврст (не е течен, но сепак е донекаде несигурен при поместување на калапот). Оставете го да се загрее и ставете го во фрижидер 3-4 часа пред да го консумирате. Декорирајте со резервирани малини (или со ладилник направен со нив: само ставете ги во тенџере на тивок оган со малку шеќер; мешајте од време на време додека не се распаднат и не формираат еден вид џем).

* Можете да ги ставите во пластична кеса (од оние за замрзнување) и да превртите со тркалачка игла, или да користите процесор за храна.

Слика: вкус

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Андреј dijo

  рерната на која температура треба да биде?