Сунѓерска торта без лимон

Дури и да немаме вага, можеме да направиме а торта со лимон Како едноставна употреба на лажици и лажички.

Needе ни требаат 3 јајца и 2 лимони. Тогаш ќе користиме само неколку лажици (туреин и друг за десерт) за мерење на останатите состојки: 10 лажици шеќер, 12 брашно have имате сè што е опишано во картичката со рецепти.

Ако сакате да подготвите подетална торта, погледнете на ова морков што дури има и вкусна глазура од маскарпоне:

Сунѓерска торта без лимон
Многу едноставна торта за која нема да ни треба вага
Автор:
Кујна соба: Традиционален
Тип рецепт: Закуска
Порции: 8
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 3 HUEVOS
 • 10 лажици шеќер
 • 12 лажици брашно
 • 12 лажици маслиново масло
 • 2 лимони (кожата и сокот)
 • 2 лажички квасец кралски тип
Подготовка
 1. Во сад ги ставаме јајцата и шеќерот. Ги победивме со миксер или со прачки.
 2. Ние додаваме масло, 12 лажици.
 3. Вклучуваме брашно.
 4. Кожата на лимоните ја рендаме и ја додаваме во претходната смеса. Ние исто така додаваме сок.
 5. Ние добро мешаме сè.
 6. Го додаваме квасецот и продолжуваме со мешање.
 7. Подмачкуваме калап за круна со дијаметар од околу 24 сантиметри.
 8. Ние ја дистрибуираме смесата што ја подготвивме во подмачкан калап.
 9. Печете на 180º 40 или 45 минути, додека не заврши.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 250

Повеќе информации - Супер сочна торта од морков со глазура од маскарпоне


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Бернадет ГРАНИЕ dijo

  ça a l'air délicieux! вкусно! Ви благодарам

  1.    Асен Хименез dijo

   Благодарам Бернадета!