Бизкофлан: знаете, помеѓу пандишпан и флан

Состојки

 • 4 + 3 јајца
 • 500 мл. млеко
 • 120 + 90 гр. на шеќер
 • мирис на лимон или ванила
 • 90 гр. Од брашно
 • карамелен сируп

Крем и сочен, таков е овој десерт или закуска во два слоја, еден од пандишпан и друг класичен крем од јајца. За да го навлажнете, можете да користите карамелен сируп, мед или некој сируп со вкус на алкохол.

Подготовка: 1. Ние го подготвуваме фланот со тепање на 4 јајца со 120 гр. шеќер додека кремот не стане бел. Потоа ги додаваме млекото и аромата и мешаме. Оваа смеса ја истураме во калап покриен со карамелен сируп.

2. Ние го подготвуваме тестото за торта со тепање на трите преостанати јајца за 90 гр. шеќер додека не стане пенлив и белузлав. Потоа го додаваме брашното малку по малку и просејуваме со цедалка. Кога ќе ги интегрираме сите состојки на тортата, го истураме ова тесто преку кремот флан, внимавајте да не ги мешаме заедно.

3. Ставаме врела вода во контејнер во кој се вклопува калапот за бисквити. Willе го наполниме на половина пат. Гответе го бисквитот во бан-Мари во загреана рерна од 180 степени за 25-30 минути. Откако ќе биде подготвена, оставаме тортата да се излади од рерната пред да ја растопеме.

4. Посипете ја тортата со сируп и / или алкохол додека е топла за да не се исуши.

Друга опција: Украсете ја тортата со шлаг. Вкусете флаен и / или пандишпан со чоколадо или кафе.

Слика: Ентреалаценазифогони

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.