Брауни со лимон

Состојки

 • 250 гр. путер
 • 430 гр. шеќер за шеќер
 • 4 HUEVOS
 • 225 гр. Од брашно
 • 85 гр. рендан кокос
 • 3 лажички кора од лимон
 • 60 мл. сок од лимон

Малкумина не сакаат чоколадо, но има. Тогаш тие не можат да уживаат во таа компактна и малку влажна текстура на пусти? Се разбира, ќе го сториме тоа со основата на путер, јајца и брашно и со целата арома и вкус на кожата и сокот од лимон.

Подготовка:

1. Го топиме путерот и го додаваме шеќерот. Јајцата ги додаваме едно по едно, како што ги врзуваме со путерот, и матиме додека не се добие сјаен и шлаг.

2. Мешајте го брашното над смесата со јајца и добро измешајте го. Ставивме и кокос, кора и сок од лимон.

3. Ние го дистрибуираме тестото во правоаголен калап покриен со мрсна или масна хартија и го ставаме во загреана рерна на 180 степени за 30 минути или додека не се вметне чепкалка за заби во центарот на пустиот, излегува чисто.

4. Надвор од рерната, оставете го пустиот путер да се олади пред да го растопете и пресечете го на делови.

Слика: Вкус

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

14 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   matahari_72 dijo

  @recetin Сакам колачи од лимон, но не сакам кокос, што ставам да го заменам? Ви благодарам

  1.    рецетин dijo

   @ matahari_72 може да го тргнете директно и да го замените со ванила :)

   1.    matahari_72 dijo

    @recetin ти благодарам

 2.   ЕстреМајмона dijo

  @ Basileia1 Лимон »Брауни»? Тоа ќе биде „жолта жолта“!

  1.    Базел 1 dijo

   @EstreMaimona Хехехехе, можеби да!

 3.   Рикиброун75 dijo

  @ Basileia1 што изгледа добро хехех со моментот кога продавниците живеам

  1.    Базел 1 dijo

   @ Rickybrown75 Продавници за момент?

   1.    Рикиброун75 dijo

    @ Basileia1 ја искористи можноста да купи слободен ден хехе не ми се допаѓа

 4.   Монте Акоста dijo

  Па, мора да биде одлично!

 5.   Кармен Роман Херера dijo

  Здраво, сакам колачи од лимон, но не сакам кокос, со што можам да го заменам? Ви благодарам многу.

 6.   Тити Бустиloо dijo

  тоа е добро!!!

 7.   Јоланда Галдеано Родригез dijo

  Ммммммм, добро јас веќе имам рецепт за викендот; ))

 8.   Еми Рамирез Ортиз dijo

  joooo не сакам кокос ...

 9.   Рецепт - Рецепти за деца и возрасни dijo

  Замена за ванила :)