Се појавува торта од в Valentубените: црно срце, розово крзно

Состојки

 • 4-5 кекси или чоколадни мафини
 • 1 мало тенџере нокила или слично (ни треба 1 лажица нокила за секоја топка што ја правиме)
 • 100 гр розови чоколади (достапни во која било продавница за слатки)
 • мини капсули за мафини или тартуфи
 • Розова гарнитура петаза или какво било розово третирање во прав (шеќер со розова боја може да направи трик)

Како што коплата велеше „за твојата curpita curpita имам црно срце црно“, но тоа е слатко срце, бидејќи е чоколадна торта со нокила и што мислиш за розова покриеност? Забавно да се направи, не е тешко, но ќе бидете како ангели, вид што стрела со rowsубовни стрели.Изненадете ја својата ситница на Денот на вineубените!

Подготовка

 1. Во сад, уништете ги колачите или мафините: мора да имаме 3 лажици трошки за секоја нокила. Со таа пропорција добиваме топка, па зависи од тоа што сакате да направите.
 2. Откако ќе се распадне, додаваме лажица многу ладна нокила. Со вилушка измешајте сè и ставете го во фрижидер околу 30 минути да се стегне и потоа можете да го преобликувате.
 3. Кога ќе помине времето, ги топиме розовите чоколади во микробранова печка што ќе ги ставиме во сад. Погодно е да се стопи чоколадото малку по малку, и да се загрее 10 за 10 секунди за да не изгори.
 4. Откако ќе се зацврстат, ги отстрануваме пастата од трошка и нокилата од неваралата и правиме мали топчиња со рацете. Се враќаме во фрижидерот, ставајќи ги на лист масна хартија. Ние оставаме да се зацврстиме.
 5. Конечно, повторно го загреваме розовото чоколадо и натопиме половина топче во розово чоколадо. Оставете да се излади неколку минути и украсете со петазети одозгора или со било кој розов бонбон во прав, шеќер со боење до лош. Можеме да користиме и чоколадни тестенини или да ги менуваме едните и другите. Ако го оставите да се излади целосно, топчињата нема да се лепат заедно, а ако го сторите тоа веднаш, бојата на топчињата може да се изгуби и јуфките ќе се искриват, па оставете ја да се олади.

Оставете да се зацврсти целосно, ставете во капсулите со мини кифли или тартуф и уживајте ...

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.