Чоколади од в Valentубените

Состојки

 • - За 20 розови чоколади:
 • 275 гр. Бело чоколадо
 • 2 лажички несолен путер
 • 2 лажици црвен боја за храна за храна, гел или прав
 • - За 20 темно чоколадо:
 • 275 гр. темно чоколадо
 • 2 лажички путер
 • - повеќе чоколади и боење за украсување

Како и со безалкохолни коктели, децата ќе сакаат да ги подготвуваат овие слатки и оригинални чоколади во форма на срце да го прославиме Денот на вineубените на свој начин. Патем, овие занаетчиски чоколади не се лош подарок.

Подготовка:

1. Се топи белото чоколадо заедно со путерот во двоен котел или во микробранова печка додека не се добие хомогена крема. Исто така, го топиме и другото темно чоколадо со путерот за безбојните чоколади.

2. Додадете малку црвена боја на храна во белото чоколадо додека не го добиеме посакуваниот тон и измешајте.

3. Истурете го чоколадото во чоколаден калап или кофа со силиконски мраз и допрете го на масата за да избегнете меурчиња. Ги ставаме во фрижидер минимум два часа за да се стврднат.

4. Украсете ги еднаш тврдо и распоредени на нелеплива хартија. Useе користиме бело или црно растопено чоколадо. Чоколадо со боење исто така ќе ни послужи.

Слика: Кабус

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.