Варени крокети без путер

Toе подготвиме некои кремасти крокети, мека и полна со вкус. Ние нема да користиме путер. Ние ќе со екстра девствено маслиново масло за да бидат малку поздрави.

Ние ќе го користиме месо од чорба што ни остана. Во овој случај, јас исто така го додадов морков и кромидот што го користев за да подготвам супа. Добрата работа при користењето варен зеленчук е што е толку мека што децата дури и не ја забележуваат.

Варени крокети без путер
Еден од најпопуларните рецепти за употреба од страна на децата.
Автор:
Кујна соба: Традиционален
Тип рецепт: Мезе
Порции: 6-8
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 1 литар млеко
 • 1 ловоров лист
 • 75 гр екстра девствено маслиново масло
 • 100 гр брашно
 • 220 гр варен карм
 • 1 варен морков (оној што го користевме за подготовка на супа)
 • 1 варен кромид (оној што го користевме за подготовка на супа)
За тесто и пржење:
 • 2 HUEVOS
 • Трошки од леб
 • Обилно масло за пржење
Подготовка
 1. Го ставаме млекото во тенџере заедно со ловоровиот лист и го ставаме тенџерето на оган.
 2. Кога е жешко, го ставаме маслото во тава за пржење и, по неколку минути, го додаваме брашното.
 3. Соте го 1 или 2 минути.
 4. Малку по малку го додаваме млекото, секогаш мешајќи.
 5. Продолжуваме да додаваме млеко, малку по малку, и мешајќи додека не додадеме литар млеко што го загревавме.
 6. Исецкајте го морковот и кромидот.
 7. Следно го додаваме месото од чорба, распаднато. Исто така, сецкан морков и кромид.
 8. Отстрануваме така што сè е интегрирано.
 9. Додадете сол и рендано морско оревче.
 10. Продолжуваме со готвење на тестото додека не забележиме подебело. Beе биде подготвен кога ќе се излупи тавата.
 11. Ставаме лист хартија за печење на плех и го шириме тестото врз него.
 12. Оставете го тестото да се излади неколку часа.
 13. Кога тестото е ладно, можеме да ги обликуваме крокетите.
 14. Ги поминуваме низ изматено јајце и лебници и ги имаме, подготвени да се пржат на многу масло.

Повеќе информации - Паштета од морков и орев 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.