Вегетаријански патлиџани за Денот на в Valentубените

Состојки

 • 2 средни патлиџани
 • 4 зрели домати
 • Рендано сирење пармезан
 • 1 кг. смачкан домат
 • Сал Малдон

Со овој стартер, сигурно ќе успеете. Модар патлиџан е еден од најразновидните зеленчуци што ги имаме. Можеме да го подготвиме на илјада начини, а исто така и Тоа е извонредна состојка за комплетирање јадења како што се чорби, пиштоли или сосови. Содржи витамин Ц, познат по своите антиоксидантни својства, калиум, калциум, железо и магнезиум меѓу другите минерали кои ќе ви помогнат да го прочистите вашето тело, елиминирајте ги токсините и вишокот течности кои се акумулираат во нашето тело.

За да уживаме во сите својства на модар патлиџан, ќе го подготвиме печен, кој е најсочен и е придружен со друга состојка што исто така ќе му даде многу повеќе вкус: доматот.

Подготовка

Е започнеме загревање на рерната 10 минути на 180ºС. Додека исечете ги модрите патлиџани и доматите на парчиња, и на плех за печење започнуваме да правиме еден вид лазања во која ќе поставиме:

Слој од модар патлиџан, над него неколку парчиња домати, а одозгора рендано сирење пармезан, одозгора уште еден слој модри патлиџани, парчиња домати и рендано сирење пармезан и последен слој точно ист како и претходните два, додека создавање милфеј од 3 спрата.

Ставивме модри патлиџани да се печат во рерна околу 20 минути, и по тоа време, ги посолуваме со малку Малдон сол. Конечно, ви ги претставуваме модрите патлиџани со неколку гранчиња мајчина душица или рузмарин за да им дадете многу посебен вкус.

На Речетин: Карпачо од шунка и круша, почетник за Денот на вineубените

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Сузана дел добро dijo

  И каде оди кг мелен домат?

 2.   disqus_PBo2wQ6yTk dijo

  тоа е! кг домат за кога? Се обидов да го сторам тоа вчера и тие излегоа малку напорно.