Вештерки прсти со чоколадо и џем

Овие извалкани прсти на вештерки направено од чоколадо и џем од шестгодишно девојче. Тие се толку импресивни што нејзината мала три сестра не сакаше ниту да ги испроба. Дали се колачиња совршен за вечерва. Тие се подготвени за кратко време, така што имате уште време да ги вклучите на вашите маси.

Состојките се толку едноставни што сигурно ќе ги имате дома. Мојот единствен совет е да не бидам прецизен и да заминам работни деца сам. Тие ќе бидат застрашувачки совршени!

Вештерки прсти со чоколадо и џем
Забавен рецепт за да им дозволите на децата да работат во кујната. Совршен за ноќта на вештерките.
Кујна соба: Модерна
Тип рецепт: Закуска
Порции: 18
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 280 гр брашно
 • 100 гр ладен путер исечен на мали коцки
 • 1 лажичка квасец
 • 75 гр шеќер за шеќер
 • 1 нотка на сол
 • 1 јајце
И, исто така:
 • 20 бадеми
 • 2 унци чоколадо
 • Jamем од јагоди
 • Претепано јајце или млеко за четкање
Подготовка
 1. Ставете го брашното, путерот, квасецот, шеќерот, солта и јајцето во сад.
 2. Сè мешаме со раце додека не добиеме цврсто тесто.
 3. Ние го делиме тестото на делови од околу 25 грама. Ние даваме форма на стап или прст на секој дел.
 4. Ние го топиме чоколадото во микробранова печка (една минута ќе биде доволна).
 5. Поминуваме бадем преку чоколадо и го лепиме на крајот на прстот. Ако бадемот е обоен, толку подобро!
 6. Ние ги правиме наборите на прстите со бадем или со нож.
 7. Измијте го секој прст со изматено јајце.
 8. Прстите ги размачкуваме со малку џем од јагоди.
 9. Печете на 180º (загреана рерна) приближно 20 минути или додека не видиме дека се златно-кафеави.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 140

Повеќе информации - Рецепти за Ноќта на вештерките


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.