Смути со киноа и мака

Со доаѓањето на жештината, веќе не чувствувам како кафе со млеко за појадок. Сега уживам во ова смути со киноа и мака повеќе отколку ме исполнува со енергија од добро утро.

Добрата работа кај овој тресење е тоа погоден за целијаки, вегани и нетолерантни на лактоза и се подготвува за една минута ... добро, всушност за две минути! ;)

Исто така млекарница Денес е многу хранлива и толку богата што им се допаѓа и на младите и на старите.

Смути со киноа и мака
Вкусно и хранливо тресење за да го започнете денот правилно.
Автор:
Тип рецепт: пијалаци
Порции: 2
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 400гр млеко
 • 1 plátano
 • 2 датуми без јами
 • 3 излупени ореви
 • 1 купишта лажица (големина на десерт) снегулки од киноа
 • 1 грамада лажица (големина на кафе) мака во прав
 • Какао во прав за гарнир (опционално)
Подготовка
 1. Ние ја лупиме бананата и ја ставаме во чашата за блендер или во чашата Термомикс. Ние додаваме половина од млекото и остатокот од состојките.
 2. Ние мелеме со максимална брзина за време на 1 минута. Ние ја спуштаме смесата надолу.
 3. Ние продолжуваме да уништуваме за 1 минута повеќе и го додаваме остатокот од млекото малку по малку.
 4. Служиме во чаша и завршуваме со украсувањето со малку какао во прав пред сервирање.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 200

Дали сакате да дознаете повеќе за ова смути од киноа и мака?

Ова смути можете да го подготвите со секаков вид на млеко или зеленчук пијалок. Вкусно е со бадемово млеко, но ако сте на диета, ви препорачувам да користите оризово млеко кое има помалку калории.

Сите сакаме да пиеме нешто кул во летните горештини, затоа не двоумете се да додадете коцки мраз ... неодоливо кога закуска.

За да избегнете насоленост, подгответе коцки мраз од млеко наместо вода. И, ако сакате да му дадете автентична текстура пијалак исто така замрзнете ја бананата.

Мака во прав има многу богат вкус, но ако сакате А. повеќе вкус на чоколадо слободно додајте лажичка какао во пијалакот.

Можете да го замените снегулки од киноа за иста количина варена киноа. Па дури и за овесна каша без глутен.

Немојте да се колебате искористете ја таа банана што е заборавено во садот со овошје и кој никој не го сака. Користете го пред да треба да го фрлите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.