Ориз њоки, без глутен

Состојки

 • 1 чаша ориз
 • 750 гр. урда
 • 300 гр. на пататос
 • 200 гр. моркови
 • 1 cebolla
 • 100 гр. рендано сирење
 • 1 јајце
 • морско оревче
 • бибер и сол

Willе подготвиме њоки во кои го елиминираме пченичното брашно, несоодветно за колијакии, и ќе го замениме со варен ориз. Овие њоки се уште повеќе хранливи и вкусни од конвенционалните, бидејќи тие исто така имаат зеленчук во тестото.

Подготовка: 1. Варете го оризот во солена вода додека не омекне. Го исцедуваме и оставаме да се олади.

2. Гответе ги компирите и морковите одделно. Кога се нежни, ги кршиме или рендаме.

3. Ставете го кромидот добро мелен и изматете го во масло со малку сол.

3. Ние го мешаме оризот со урда, моркови, компир, кромид и сирење. Ние добро се мешаме и го додаваме јајцето. Зачинете со сол и бибер и оставете го тестото да одмори.

4. Земаме мали делови од овој препарат и ги формираме њоките. Ги ставаме на подмачкан сад за печење или плех, ги зачинуваме со сос по вкус и ги печеме околу 15 минути.

Слика: Црно-џуџе

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.