Телешко со зеленчук и пире од компири

телешко со зеленчук

Дали подготвуваме а чорба од говедско и зеленчук едноставно? Ќе го правиме во шпорет под притисок, па ќе треба кратко време да го подготвиме и дополнително ќе заштедиме.

Носи праз, замрзнат грашок и исто така морков. Како да не е доволно, ќе го послужиме со пире од компири.

Есе пире Можете да го направите во Thermomix, како што направив јас, или подгответе го на традиционален начин.

Телешко со зеленчук и пире од компири
Традиционална чорба за уживање со семејството
Кујна соба: Традиционален
Тип рецепт: Carnes
Порции: 6
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 1 килограм говедско месо, на парчиња
 • Прскање на маслиново масло
 • Сал
 • Пимиента
 • 1 праз
 • Моркови 2
 • 270 гр замрзнат грашок
 • ½ чаша вода
 • За пире од компири:
 • 840 гр компир
 • 250гр млеко
 • Сал
 • Пимиента
 • Прскање на маслиново масло
Подготовка
 1. Во тенџерето ставете малку маслиново масло. Го ставаме тенџерето на оган.
 2. Додадете го месото и пропржете го, со малку сол и бибер.
 3. Тоа време го користиме за да го подготвиме зеленчукот.
 4. Измијте, исчистете го и исечкајте го празот. Излупете ги и исечкајте ги морковите. Додадете го овој зеленчук во тенџерето.
 5. Го додаваме и замрзнатиот грашок.
 6. Пржете сè околу пет минути и додадете половина чаша вода.
 7. Готвиме под притисок. Овде времето ќе зависи од вашето тенџере. Во мојот случај, 20 минути се доволни.
 8. Додека месото се готви во тенџерето можеме да го подготвиме пирето. Во овој случај тоа го правиме во Thermomix.
 9. Ние одговараме на пеперутката. Во чашата го ставаме компирот на ситни парчиња, млекото, солта и биберот. Програмираме 30 минути, 95º, брзина 1.
 10. Проверуваме дали е сварен компирот (ако не бил, можеме да програмираме уште неколку минути со иста температура и брзина).
 11. Додадете малку масло и програмирајте 10 секунди, брзина 3.
 12. Доколку немате термомикс, пирето можете да го подготвите на традиционален начин.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 390

Повеќе информации - Пире од компири со лук и магдонос


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.