Говедско чорба со компири, во Термомикс

Состојки

 • 750 гр. посно говедско месо на коцки
 • 1-2 кромид
 • Каранфилче со лук од 2
 • 1 зрел домат
 • 2 компири
 • 750 мл. вода или супа од месо (исто така можеме да ги комбинираме)
 • зачини (ким, слатка пиперка, теми од шафран, бибер, 1 ловоров лист)
 • масло и сол

Почнавме дождлива и постудена недела. Мислам дека треба да донесеме некои на маса Домашни јадења, вид лажица и многу топло. Што е со чорба од говедско месо? Thermomix ви го олеснува тоа. Ние се спасуваме од разделување на зеленчукот за мешавина, мора да користиме премногу прибор и постојано да ја следиме чорбата.

Подготовка: 1. Исечете го кромидот, излупениот домат и лукот со сечилата 5 секунди со брзина 4.

2. Додадете добар млаз со масло и програмирајте 8 минути на температура на варома, брзина 1 за да го сосите овој зеленчук.

3. Во меѓувреме подготвуваме мешавина од зачини по наш вкус и го зачинуваме месото.

4. Подгответе го кромидот, доматот и лукот, додајте ги претходните состојки во чашата и варете 20 минути на 100 степени со брзина на лажица со вртење на лево. (Ако забележиме дека месото прави многу пена, можеме од време на време да го откриеме роботот за да ги отстраниме оние слоеви на нечистотии од површината со помош на лажица или дупчена лажица)

5. После тоа време, додадете компири, излупени и исечкани на коцки. Програмираме уште 15-20 минути, на иста температура и брзина, сè додека месото и компирот не станат многу нежни. Поправаме сол и бибер пред да ја послужиме чорбата.

Совет: За овој вид чорба, се вели дека подобро е да се „испукне“ компирот отколку чисто да се подели. Тоа е да се каже, ние делумно исечеме дел од компирот со ножот и го завршуваме разделувањето на споменатото парче со тоа што ќе го повлечеме со помош на ножот за да звучи «падот». На овој начин, чорбата се згуснува повеќе, а компирот добива повеќе вкус.

Слика: Blogsthermomix

Еве уште еден рецепт за чорба од говедско месо:

Поврзана статија:
Говедско чорба со црно пиво

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

18 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   рецетин dijo

  @KaikuSinLactose благодарам за споменувањето !! :)

  1.    Каику без лактоза dijo

   @recetin Добредојдовте! :)

 2.   рецетин dijo

  @PonceletQuesos благодарам !! :)

 3.   Марија Луиза Чакон Васкез dijo

  Не ми се допаѓа таа машина

 4.   Вероника се омажи dijo

  многу убав изглед, јас скарав лосос

 5.   Инма Салас Наваро dijo

  Сакам што ставаш рецепти за термомикс, го имам и воодушевен сум од тоа

 6.   Рецепт - Рецепти за деца и возрасни dijo

  Ви благодарам девојки !! Наскоро повеќе рецепти за Термомикс !!

 7.   Агуеда Диез де Ревенга dijo

  Јас сега ја правам чорбата, мириса одлично во моментов, благодарам !!!!!

  1.    Алберто Рубио dijo

   Како помина, Агуеда?

   1.    маик dijo

    и водата кога ќе се исцрпи, повелете со рецептите

 8.   Агуеда Диез де Ревенга dijo

  Ах! И, да, ве молам, повеќе рецепти за термомикс !!!!!

 9.   Ана Г. dijo

  Itе го сторам тоа денес е прв пат да направам месо во ТМ5 затоа што не сум бил со него долго време, ќе ви кажам, ќе се збркаме ...

  1.    Етемикс dijo

   Го заборавивте минувањето на водата!???

 10.   Јован dijo

  Здраво, повикајте ме слеп или неук, но кога треба да ја истурам водата. Благодарам

 11.   Патријарх dijo

  Јас сум прилично игнорантен и што гледам, кога ќе се вклучи водата? И кога го ставате месото, не мора да ја ставате пеперутката? Ве молам, помогнете !!

 12.   Иван dijo

  Ви благодариме за рецептот. Додадете дека не е детално кога да додадете супа од месо. Јас го направив тоа во моментот на додавање компири. Одлично јадење. Благодарам

 13.   Елена dijo

  Во кој момент се додава вода или супа?

 14.   Ентони dijo

  Голема грешка кога не се вели кога да се прелива супа или вода?