Домашна нугат од јогурт и јагоди

Состојки

 • За таблета нугат
 • 250 гр природен грчки јогурт
 • 2 лажици мед
 • 10-12 јагоди
 • Лешници
 • Бадеми

Денешниот рецепт е многу здрава верзија на тврд нугат што ќе ги воодушеви и најмалите во куќата, бидејќи е совршен нугат за деца базиран на јагоди и лешници.

Подготовка

На табла за сечење ги исекуваме јагодите на мали парчиња и ги лупиме бадемите и лешниците.

Во сад, измешајте го природниот грчки јогурт со лажица мед. Покриваме правоаголен контејнер со хартија за печење, погодна за замрзнување. Ставањето хартија за печење ќе ни олесни да ја одмрзнуваме нугата. И ние ја ставаме смесата од јогурт со мед во контејнерот рамномерно низ контејнерот.

Следно, ќе ги дистрибуираме парчињата јагоди и ореви низ целиот контејнер. Ние измазнуваме сè добро, така што тоа е хомогено и дистрибуирано, и го замрзнуваме во фрижидер околу 3-4 часа, така што сè е компактно и се врти целосно тврдо.

Откако ќе имаме тврд нугат за јогурт и јагода, го тргаме од контејнерот, излупеме хартија за печење и ја пресекуваме на парчиња како што правиме нормално со нугата.

Бидејќи јогуртот се топи многу брзо, подобро е да ја чуваме нугата во фрижидер додека не ја јадеме. Без сомнение поинаков начин на јадење нугата и пред се, многу поздрав :)

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.