Дуо пандишпан: две бои, два арома.

Состојки

 • 6 HUEVOS
 • 1 лажиче суштина на ванила
 • 125гр шеќер
 • 100 гр брашно
 • 1 кесичка квасец
 • 1 нотка на сол
 • 25 гр пченкарен скроб
 • 40 гр какао во прав

Вкусна, многу шарена и многу едноставна торта што можеме да ја подготвиме за половина час (добро, не сметајќи го времето што треба да го оставиме да се олади). Две бои да, затоа што содржи какао во прав. Сакате да го „наместите за Ноќта на вештерките?“ Користете го ужасниот рецепт и оставете ја вашата фантазија да лета ...

Процес:

 1. Загрејте ја рерната на 180ºС.
 2. Ние ги одделуваме белките од жолчките. Ние ги монтираме жолчките од едната страна со половина шеќер додека не станат бели.
 3.  Со другата половина од дистрибуираниот шеќер, изматете ги белките од јајце додека не станат цврсти.
 4. Во жолчките додадете го брашното просејно со квасецот и солта и промешајте. Ние ги мешаме изматените белки со обвивни движења, работејќи внимателно за да не ја изгуби конзистентноста.
 5. Ние ја одделуваме смесата на два дела и додаваме какао во прав на едната, а суштината на ванила на другата. Повторно мешаме со обвивни движења.
 6. Наполнете го калапот прво со едно тесто, а потоа со другото, без мешање.
 7. Ние ја печеме смесата 35 минути; проверете дали е подготвена со чепкалка за заби вметната во центарот: ако излезе чиста, подготвена е.

Слика: bbcgoodfood

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Рејчел Гарсија Гил dijo

  Јас го направив ова веќе неколку пати, и тоа е многу добро и исто така, многу е убаво

 2.   Макарена Хименез dijo

  Tryе се обидам да го сторам тоа !! хмммм ...